Wojewoda posadził kolejny Dąb Niepodległości (zdjęcia, wideo)

11.05.2018

W woj. lubelskim posadzony został kolejny dąb mający uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym razem drzewko posadzono przy Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie (gm. Wojciechów).
 
Uroczystość, w której poza wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem uczestniczyły również władze powiatu lubelskiego, gminy Wojciechów oraz uczniowie szkoły i mieszkańcy Miłocina rozpoczęła się od hymnu państwowego.
 
-Przede wszystkim dziękuję szkole za włączenie się w akcję sadzenia dębów – powiedział Przemysław Czarnek. – Dziś świętujemy fakt, że 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Chcemy żeby była ona tak silna, jak silny jest dąb, który symbolizuje moc, zdrowie i trwałość. Polska ma być właśnie taka trwała. A będzie  niepokorna i nie zniknie z map, jeśli będziemy się o nią troszczyć, czyli pokazywać postawy patriotyczne.
 
Wojewoda podkreślił, że miarą patriotyzmu jest nasza troska o przyszłość. – Ktoś zadbał o to, żebyśmy mogli się tu spotkać. Są to miliony bohaterów, którzy oddawali swoje życie, zdrowie na różnego rodzaju polach walk i na różnych płaszczyznach okazywali troskę o państwo. Wszyscy jak tu jesteśmy musimy wykazać troskę o Polskę w przyszłości. Miarą patriotyzmu jest nasza solidarność z przyszłymi pokoleniami. Mamy podejmować takie decyzje, żeby one sprzyjały ich rozwojowi – zakończył Czarnek.
 
Całe wystąpienie wojewody https://www.youtube.com/watch?v=dzMS99KwoM8
 
Po przemówieniu wojewoda Czarnek wspólnie z gospodarzami oraz innymi zaproszonymi gośćmi posadził Dęba Niepodległości. Po części oficjalnej na obiektach sportowych przy szkole rozpoczął się blok turniejów i konkursów sportowych dla dzieci i młodzieży. Organizatorami uroczystości byli Stowarzyszenie „U Źródeł Ciemięgi” oraz SP w Miłocinie.
 
Przypomnijmy, że w całym województwie, w ramach akcji prowadzonej przez wojewodę lubelskiego, Kuratorium Oświaty w Lublinie i Lasy Państwowe posadzonych zostanie ponad 500 dębów, mających uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.