Wojewoda przekazał 47 mln zł na drogi w powiecie łukowskim

10.09.2019

Samorządy powiatu łukowskiego będą mogły rozpocząć prace przy remoncie dróg. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył ich przedstawicielom umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
 
- Wszystko po to, by powiat łukowski rozwijał się jeszcze szybciej, żeby mieszkańcy powiatu łukowskiego mogli z tego rozwoju korzystać – mówił wojewoda Czarnek podczas uroczystości w Starostwie Powiatowym w Łukowie.
 
Symboliczne czeki odebrały następujące gminy: Stanin, Krzywda, Łuków, Wojcieszków, Serokomla, Trzebieszów, Adamów, Wola Mysłowska i miasto Stoczek Łukowski oraz powiat łukowski. Samorządy otrzymały blisko 47 milionów na modernizację dróg gminnych i powiatowych.
 
Dotacja z funduszu pokrywa część wartości inwestycji, reszta pieniędzy pochodzi z własnych budżetów. - Samorządy postarały się i wygospodarowały mnóstwo środków na wkład własny – chwalił zaangażowanie i przedsiębiorczość wojewoda Czarnek.
 
– To doskonała współpraca samorządu powiatu łukowskiego z wojewodą i z rządem. Ta współpraca doprowadzi wkrótce do oddania do użytku wielu kilometrów wyremontowanych, zmodernizowanych dróg gminnych i powiatowych– podkreślił Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda podziękował wójtom, staroście za współpracę i sprawne przygotowanie wniosków. Skierował również wyrazy uznania dla pracy obecnych na spotkaniu posłów i senatorów, dzięki którym ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych została uchwalona w szybkim tempie.
 
- Ogromnie się cieszę z tej dzisiejszej uroczystości, historycznej okoliczności– mówił wojewoda. - Takich pieniędzy dla powiatu łukowskiego nigdy nie było, to rekordowa kwota – dodał.
 
Podpisane umowy dotyczą dwóch zadań powiatowych, których wartość sięga 49 372 438,86 zł,  w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych to 34 560 707,00 zł. na łącznej długości  31,5 km. Powiat łukowski otrzymał największe w regionie wsparcie.
 
Z kolei zadania realizowane na terenie gmin i miasta Stoczek Łukowski opiewały na łączną wartość 18 981 762,30 zł, przy dofinansowaniu 12 581 618,00 zł na długości dróg 28 km.
 
Łącznie powiat i gminy razem zrealizują zadania drogowe na długości ok 60 km za kwotę 68 264 201,16 uzyskując dofinansowanie przekraczające 47 mln zł. 
 
 
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Łukowie