Wojewoda Przemysław Czarnek na przysiędze Terytorialsów w Puławach

11.08.2019

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w przysiędze wojskowej 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” (2. LBOT), która odbyła się w Puławach.  W uroczystości wzięli udział kombatanci, zaproszeni goście, nowi i awansowani żołnierze na stopnie podoficerskie, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła oraz dowódca 2. LBOT płk Tadeusz Nastarowicz.
 
Przysięgę na placu im. Fryderyka Chopina złożyło 102. Żołnierzy. Wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn państwowy a żołnierze otrzymali błogosławieństwo w obrządku katolickim i prawosławnym.  Wyróżnieni otrzymali gratulacje od gen. Kukuły i płk. Nastarowicza, a także wojewody Czarnka. Awanse na pierwszy stopień podoficerski otrzymało 49 żołnierzy zaś wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i dwóch kapelanów w uznanie zasług dla 2. LBOT otrzymali odznaczenia od płk. Nastarowicza.
 
- Gratuluję wszystkim tym, którzy od dzisiaj, po złożeniu tej pięknej przysięgi, są pełnoprawnymi żołnierzami wojsk obrony terytorialnej. Gratuluję kapralom, którzy od dzisiaj stanowią siłę Wojska Polskiego. Gratuluję waszym rodzinom, bo bez nich nie doszlibyście do tego momentu i nie dokonalibyście tego wspaniałego wyboru zastania żołnierzem Wojska Polskiego – zaznaczył Przemysław Czarnek.
 
- Dzięki waszym wyborom wzmacniacie bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej i stanowicie dobry przykład dla wszystkich młodych ludzi w Polsce. Wszystko z czym się wiążą WOT to świetny podkład do wychowywania siebie nawzajem i wychowania w rodzinie. Tego nam potrzeba – zdrowych, silnych rodzin. Widzimy dzisiaj ideologiczne ataki na rodzinę. Wy, oprócz tego, że jesteście wielkim potencjałem obronnym i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, jesteście też siłą polskich rodzin – pokreślił wojewoda Czarnek.
 
Wideo z wystąpienia wojewody
 
- Życzę wam wszystkim drodzy żołnierze, aby te ideały, które z dumą nosicie na sztandarze od Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, przyświecały wam przez całe życie. Wracam z uroczystości z Trzebieszowa pod Łukowem, gdzie mieliśmy odsłonięcie pomnika Antoniego Dołęgi, ostatniego żołnierza niezłomnego, który do samej śmierci, do 1982 roku, ukrywany był przez rodzinę, sąsiadów, znajomych. Życzę wam, żeby wasza gotowość na bohaterstwo nie musiała kończyć się takimi ofiarami i takimi męczarniami, jakie dotykały waszych poprzedników w tej zaszczytnej służbie w AK i w organizacjach takich jak WiN. Życzę wam spokojnej służby dla was, dla waszych rodzin, ale jestem też przekonany, że gdyby doszło do największej próby to będziemy mieli w was największych obrońców. Wszystkiego najlepszego na tej drodze żołnierskiej. Tak wam dopomóż Bóg i nam wszystkim – zakończył wojewoda.
 
#wojewoda #Czarnek #lubelskie # Puławy #Lublin #WojskoPolskie #2LBOT #przysięga #Terytorialsi