Wojewoda wydał pozwolenie na budowę kolejnego odcinka S19 (wideo)

24.05.2019

Międzynarodowa trasa via Carpatia coraz bliżej. Wykonawca może rozpocząć prace przy budowie drogi ekspresowej. Wojewoda lubelski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Dotyczy ono budowy kolejnego odcinka S-19 Lublin – Rzeszów,  o długości 18 km, pomiędzy Kraśnikiem a Janowem Lubelskim. Wykonawcą będzie firma Strabag. Roboty budowlane pochłoną blisko 390 mln zł.
 
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing z udziałem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka oraz wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia, na którym wojewoda przedstawił podpisany dokument.
 
Wideo z briefingu
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/346463092720819/
 
- Odcinek jest niezwykle ważny– zaznaczył Przemysław Czarnek. – Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dotyczy jednego z sześciu odcinków na dystansie Lublin-Lasy Janowskie. Pozostałe zrid-y będą wydawane w najbliższych tygodniach. Realizacja inwestycji via Carpatia odbywa się zgodnie z harmonogramem i terminy realizacji tej inwestycji nie są zagrożone.
 
Wojewoda podziękował za ciężką pracę uzgodnieniową odbywającą się pomiędzy kilkoma urzędami: zespołowi Wydziału Infrastruktury, Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa  LUW,  GDDKiA, RDOŚ. - Pracujemy przy kolejnych odcinkach intensywnie, i myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy mieli dla państwa pozytywne informacje do zakomunikowania - zapewniał Przemysław Czarnek.
 
Uczestniczący w konferencji minister Artur Soboń podkreślił ogromne znaczenie połączenia komunikacyjnego.– To kolejny krok w realizacji priorytetowej dla nas inwestycji, bo via Carpatia jest  absolutnie fundamentem rozwoju społeczno-gospodarczego, nie tylko Polski Wschodniej, ale w ogóle tej części Europy – powiedział podczas briefingu.
 
- Inwestycja przebiega przez cztery województwa w Polsce. To 680 km drogi, która połączy Bałtyk z Karpatami. To strategiczna z punktu widzenia naszego rządu inwestycja, która nie była realizowana przez naszych poprzedników – podkreślił minister.
 
Realizacja obecnej inwestycji, współfinansowanej ze środków europejskich jest zapewniona. Dalsze prace przy budowie drogi ekspresowej również nie są zagrożone. – W budżecie UE, który negocjujemy na przyszłą perspektywę finansową via Carpatia ma gwarancje finansowania – powiedział Soboń.
 
Via Carpatia została dołączona do sieci dróg w rozporządzeniu europejskim w ubiegłym roku. 17 kwietnia kilka państw: Polska, Litwa. Bułgaria, Rumunia, Węgry i Słowacja zgłosiły formalny wniosek włączenia. Zostanie on uwzględniony w następnym rozporządzeniu europejskim.
 
- To daje gwarancje, że w budżecie europejskim na przyszłą perspektywę ta droga będzie miała finansowanie. Dzisiaj mogę powiedzieć, że nasza obietnica składana przez ś.p. prof. Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku o budowie via Carpatii ma solidne podstawy finansowe – stwierdził Soboń.