Wystawa "Niedokończone msze wołyńskie" otwarta - zapraszamy

11.07.2016

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek otworzył wystawę zatytułowaną „Niedokończone msze wołyńskie”. 
 
Krótkie słowo wstępne dotyczące martyrologii duchowieństwa wołyńskiego, ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, wygłosił dr Leon Popek. Następnie wojewoda podkreślił, że data otwarcia wystawy jest symboliczna, bo przypada w 73. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu.
 
– Nie powinniśmy bać się tego słowa, bo nie była to zbrodnia o znamionach ludobójstwa, lecz po prostu ludobójstwo – podkreślił Przemysław Czarnek. Jednocześnie wojewoda zwrócił uwagę, że we wzajemnych relacjach polsko – ukraińskich jesteśmy skazani na siebie i zależy nam na dobrych stosunkach, ale tylko w obliczu prawdy możemy budować więzi z braćmi Ukraińcami.
 
Z kolei dr Leon Popek powiedział, że tytuł wystawy, dzień i godzina otwarcia nie są przypadkowe. – Dokładnie 73 lata temu o godzinie 11.00 wierni zebrali się w kościołach na sumie, na mszy, żeby prosić Boga o zmiłowanie, o ocalenie. Zawierzali swoje rodziny, swoje życie. I właśnie w tym momencie UPA napadła na 6 kościołów – wyjaśnił.
 
Wystawa będzie prezentowa w gmachu na parterze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego do 31 lipca. Można ją obejrzeć bezpłatnie. Organizatorami wystawy są Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie oraz Centrum UCRAINICUM KUL.