XVII Ogólnopolskie Dożynki Rybackie

04.12.2022

 
W Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich odbyły się XVII Ogólnopolskie Dożynki Rybackie oraz III Karpiowe Potyczki. W tegorocznym konkursie na najsmaczniejsze potrawy do oceny przygotowano 28 dań z ryb słodkowodnych. W gronie jury zasiadł m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 
W konkursowych zmaganiach wzięli udział: Zespół Szkół w Pszczelej Woli, Technikum Gastronomiczne Lider w Lublinie, Koła Gospodyń Wiejskich w Samoklęskach, Pólku, Moszczańce, Jakubowicach Konińskich, Dysie, Podlasianki, Elizówce, Koło Aktywnych Kobiet z powiatu zamojskiego, Kobiety z pasją, a także gospodarstwa rybackie. Na stołach królowały ryby, zupy rybne oraz inne potrawy.
 
- Znamy z historii, że przed laty gospodarka dzieliła się na: łowiectwo, zbieractwo i rybactwo. Produkcja ryb, szczególnie tych słodkowodnych, związana jest z polską kulturą. Wszyscy znamy okonie, szczupaki, leszcze, ale nie wszyscy pamiętamy, że król polskiego stołu, czyli karp, został sprowadzony do Polski i upowszechniony przez zakon cystersów - mówił wicewojewoda lubelski.
 
W czasie trwania Dożynek Rybackich odbyła się zbiórka na rzecz wsparcia Fundacji „Żyć z autyzmem” w Lublinie.
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalski, wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk.
 
***
 
Wyniki konkursu
 
Kategoria SZKOŁY:
1 miejsce - Technikum Gastronomiczne „Lider” za zupę krem z karpia;
 
Kategoria KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH:
I miejsce - Koło Aktywnych Kobiet z powiatu zamojskiego
II miejsce - Grupa teatralna „Ogniwo” Samoklęski
III miejsce - Koło Aktywnych Kobiet z powiatu zamojskiego
Wyróżnienie - Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance
 
Kategoria GOSPODARSTWA RYBACKIE:
I miejsce - Gospodarstwo Rybackie Opole Lubelskie „Pustelnia”
II miejsce - Gospodarstwo Rybackie Sieragi
III miejsce - Zarząd Dóbr Smolin Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Różanieckiej
Wyróżnienie - Gospodarstwo Rybackie Opole Lubelskie „Pustelnia”