"Zadbaj o zdrowie". Piknik prozdrowotny z inicjatywy wojewody lubelskiego

11.09.2021

Z inicjatywy wojewody lubelskiego Lecha Sprawki na Placu Zamkowym  w Lublinie odbył  się piknik prozdrowotny "Zadbaj o zdrowie" połączony z akcją szczepień przeciw COVID-19. Osoby w każdym wieku mogły skorzystać z pomocy i wiedzy specjalistów w wielu dziedzinach medycyny, zaszczepić się oraz honorowo oddać krew.  W „miasteczku profilaktycznym” do dyspozycji mieszkańców były bezpłatne, różnorodne badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie, dietetyczne i fizjoterapeutyczne. Piknik miał na celu kształtowanie umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza dotyczących profilaktyki prozdrowotnej oraz szczepień przeciwko COVID-19.

 

- Piknik zorganizowany został przez Lubelski Urząd Wojewódzki, ale nie miałby takiego zakresu, gdyby nie podmioty, które weszły we współorganizowanie wydarzenia. Piknikowi towarzyszą hasła Zadbaj O zdrowie i Szczepimy się. Dedykujemy je społeczeństwu województwa lubelskiego nie tylko z powodu COViD-19, ale szeroko rozumianej pracy profilaktycznej, służby zdrowia, by różnymi sposobami maksymalnie zabezpieczać potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu. Można wyodrębnić dwie strefy. Pierwsza to strefa wiedzy, gdzie można uzbroić się w zrozumienie potrzeby działań profilaktycznych, w sposób szczególny uwzględniając problematykę szczepień. Druga część pikniku to obszar jak to się robi, czyli miasteczko profilaktyczne, gdzie można zetknąć się z różnymi formami badań. Skorzystajmy z oferty pikniku. To w znaczący sposób może wpłynąć na zdrowotny, indywidualny los każdego z mieszkańców – mówił podczas briefingu prasowego przed rozpoczęciem pikniku wojewoda Sprawka.

 

- Wskaźnik zakażeń w województwie lubelskim przez ostatnie dwa dni był najwyższy w kraju. Stąd też wezwanie do mieszkańców o refleksję, popatrzenie na te statystyki. W szpitalach w tej chwili mamy ok. 60 pacjentów, w tym 6 pod respiratorami. ¾ pacjentów, to pacjenci niezaszczepieni. Osoby zaszczepione są bardziej odporne na zakażenie, a jeśli się zarażą, są bardziej odporni na ciężki przebieg choroby – dodał wojewoda lubelski. 

 

Zainteresowani mogli  wykonać badania oraz skorzystać z porad i konsultacji. To m.in.: badanie znamion, badanie USG, mammografia piersi, profilaktyka nowotworów, badanie EKG, dentobus – mobilna opieka stomatologiczna, rehabilitacja po COVID-19, program Profilaktyka 40 plus, wydawanie karty eKUZ, założenie profilu zaufanego, IKP, pomiary ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy, profilaktyka osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego, bezdechu sennego, konsultacje endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa, badanie wad postawy, projekt edukacyjny „Bezpieczne i zdrowe macierzyństwo” (zdrowy styl życia w okresie ciąży, promocja zdrowia i profilkatyka w ciąży, "zdrowe piersi - zdrowa matka", pielęgnacja i karmienie naturalne), profilaktyka uzależnień, aktualne obostrzenia dotyczące COVID-19, kwarantanna, izolacja, testy, nauka pomiarów życiowych na symulatorze, „Program Symulowanego Pacjenta”, symulator odczuć osób starszych, porady pielęgnacji stóp "Zdrowa stopa", prezentacje nowoczesnych technologii w edukacji medycznej. Wszyscy pacjenci ze stwierdzonymi wskazaniami w trakcie badań przesiewowych zostaną objęci leczeniem/nadzorem  medycznym.

 

W strefie wiedzy „Fakty, nie opinie” odbyły się rozmowy panelowe „Zapytaj eksperta” z wybitnymi przedstawicielami świata medycznego, którzy przedstawili fakty i obalili mity dotyczące szczepionek mRNA i szczepień przeciw COVID-19. Spotkanie poprowadził wojewoda lubelski. - Z mojego doświadczenia edukacyjnego, nauczycielskiego,  wynika, że żeby jakaś akcja promocyjna, czy przekazywanie wiedzy zakończyło się sukcesem warto poświęcić w prosty sposób czas na wyjaśnienie tego procesu, wszystkich zależności, ostatecznej puenty – mówił wojewoda.

 

Dyskusję rozpoczęły pytania wojewody dotyczące różnicy między chorobą zakaźną i niezakaźną, tego, co jest czynnikiem chorobotwórczym, w jednym, i w drugim przypadku. Następnie Lech Sprawka pytał prelegentów o definicję wirusa,  niebezpieczeństwo, jakie niesie on dla człowieka, czy zakażenie to już choroba, jakie wirusy są szczególnie niebezpieczne, przed którymi warto się bronić szczepieniami. Wśród pytań wojewody do uczestników debaty znalazły się też te dotyczące działań, którym powinniśmy się poddać, w celu obrony przed wirusem, tego, co się dzieje w organizmie po przyjęciu szczepionki i co się dzieje w organizmie, jeśli dochodzi do zakażenia, gdy nie jesteśmy zaszczepieni.

   

Były też prelekcje edukacyjne i profilaktyczne prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wśród prelegentów obu spotkań znaleźli się dr n. farm. Aleksandra Józefczyk, dr n. farm. Małgorzata Kozyra, dr n. farm. Agnieszka Grzegorczyk, dr hab. n. med. Anna Woźniak, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska, dr n. med. Grażyna Semczuk, dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk, Magdalena Bis. 

 

Podczas spotkania odbył się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przez służby mundurowe, były gry, konkursy z nagrodami, zabawy dla dzieci i młodzieży. Kolportowano materiały na temat profilaktyki zdrowia.

 

Piknik "Zadbaj o zdrowie" odbył się w Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. 

 

Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Zdrowia, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Główny Inspektor Sanitarny.

 

Do współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie przy organizacji wydarzenia włączyli się: Uniwersytet Medyczny w Lublinie wspólnie ze szpitalami klinicznymi: SPSK nr 1 w Lublinie, SPSK nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Instytut Medycyny Wsi, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, Wojewódzki Sztab Wojskowy, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie, Centrum Medyczne Luxmed Sp. z oo. Q-DENT Stomatologia, NZOZ Marmed w Świdniku. 

 

- Jako uczelnia medyczna zareagowaliśmy na prośbę pana wojewody przede wszystkim dlatego, żeby być ze swoimi pacjentami. To jest najważniejsze i dlatego tu jesteśmy. Powodem było też to – muszę to powiedzieć – że współpraca z panem wojewodą, nie tylko w okresie pandemii, w organizacji bardzo trudnych problemów medycznych, jest wzorowa. Jestem przekonany, że to, co teraz robimy ma sens – podkreślał rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.  

 

Inicjatywę wsparli: Lubelski Węgiel "Bogdanka" S. A., Fabryka Cukierków "Pszczółka" Sp. z o.o., Cisowianka, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.