Zagłębie energetyczne Polski. Czy lubelskie ma szansę? – konferencja

01.07.2022

 
Pod hasłem „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja, podczas której uczestnicy dyskutowali nad tym, czy województwo lubelskie ma szanse stać się zapleczem energetycznym Polski i jak na rozwój polskiego rynku energii wpłynie przygraniczne położenie tego regionu.
 
W spotkaniu udział wzięli politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki i spółek Skarbu Państwa. Obecni byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik, wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Wykład inauguracyjny pn.: „Europejska polityka klimatyczna i jej wpływ na polską gospodarkę” wygłosił poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
 
Prelegenci podjęli m.in. zagadnienia dotyczące możliwości rozwoju energetyki wiatrowej w województwie lubelskim, podnoszenia samowystarczalności energetycznej przedsiębiorstw i instytucji z wykorzystaniem wodoru i sprawiedliwej transformacji z perspektywy Bogdanki w kontekście dalszego rozwoju spółki i regionu.
 
- Najprostszym sposobem ograniczeń emisji szkodliwych czynników jest oszczędzanie. Myślę, że gdybyśmy zainwestowali duże środki w linie przesyłowe, zarówno ciepła, ale również energii elektrycznej, to byłby to wymierny efekt. Oczywiście to nie eliminuje tych działań związanych z poszukiwaniem jak najbardziej czystych źródeł energii. Myślę, że w województwie lubelskim też warto było by wspomnieć o biogazowniach – jako jednych ze źródeł energii w strategiach dochodzenia do tej potęgi energetycznej naszego województwa. Dlatego chciałbym podziękować i pogratulować organizatorom dzisiejszego spotkania – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
- Życzę, by owocem tych obrad były pewne wskazania, kierunki i sugestie, co do dalszego rozwoju energetyki na poziomie województwa lubelskiego. Dlatego, że niewątpliwie jedną z barier rozwojowych w naszym województwie jest potrzeba zabezpieczania coraz większej mocy dostępnej dla nowych inwestycji – gdyby się udało zwiększyć te moce, przy równoczesnym zapewnieniu odpowiedniej czystości środowiska, to było by sukcesem – dodał wojewoda lubelski.
 
- Lubelskie chce się zmieniać i być bardziej nowoczesne. Mam nadzieję, że ta konferencja to początek tego, co może się w lubelskim zdarzyć. Z pięknego regionu rolniczego możemy stać się zagłębiem energetycznym. To jest piękna perspektywa, to jest możliwe, pod pewnymi warunkami. Wojna na Ukrainie pokazała, nie można nie myśleć o sobie, że trzeba mieć swoją niezależność energetyczną – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
 
Punktem kulminacyjnym konferencji było podpisanie Lubelskiej Rezolucji Energetycznej, mówiącej o konieczności transformacji energetycznej, podkreślającej, że reforma energetyczna nie zostanie zrealizowana bez udziału odnawialnych źródeł energii. Dokument zostanie przesłany do instytucji unijnych.
 
Organizatorem spotkania była prezes Towarzystwa Mediów Lokalnych i redaktor naczelny periodyka gospodarczego Panorama Lubelska, przy współudziale marszałka województwa lubelskiego. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął europoseł Grzegorz Tobiszowski, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim.
 
 
Fot. UMWL