Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

08.07.2019

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta kraśnicki Andrzej Rolla, wójt gminy Gościeradów Mariusz Szczepanik i Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich Lubelszczyzny serdecznie zapraszają na Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość odbędzie się 12 lipca (piątek) 2019 roku w Szczecynie, w gminie Gościeradów.
 
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe ustanowione dnia 29 września 2017 r. Jest ono hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami – uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli w tragicznych czasach wojennej zawieruchy zaopatrzyć się w żywność.
 
Podczas uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na Lubelszczyźnie, tak boleśnie doświadczonej podczas wojny, organizatorzy pragną upamiętnić zasługi i poświęcenie mieszkańców regionu, którzy za wierność ojczyźnie płacili nierzadko najwyższą cenę – własnego życia oraz swoich bliskich. Byli przesiedlani, mordowani, pacyfikowani, a jednak pozostali wierni Ojczyźnie i Kościołowi.
 
W uznaniu zasług mieszkańców wsi w walce o zachowanie polskości, organizatorzy chcą pamiętać o ludziach, którym głęboko na sercu leżała niepodległość Polski, którzy o jej wolność zabiegali ze wszystkich sił.
 
 
Plakat