Zmiana na stanowisku dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

29.11.2022

W 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy. Dotychczasowy, płk Tadeusz Nastarowicz, decyzją wicepremiera Mariusza Błaszczaka został wyznaczony na stanowisko dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. 2 LBOT dowodził od 2016 r. Teraz Brygadą pokieruje ppłk. Sławomir Miazga. W oficjalnym przekazaniu obowiązków, które odbyło się na Placu litewskim w Lublinie uczestniczyli wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewodowie Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik. Symbolicznym podziękowaniem za lata służby było przekazanie przez wojewodę pamiątkowego grawertonu.
 
- Powiem coś z serca, ten ostatni raz. Miałem dwie córki i 2 LBOT. Od teraz, mam dwie córki, ale do Was zawsze będą wracał pamięcią. Budowanie jednostki wojskowej jest jak wchodzenie na szczyt, a droga na szczyt zawsze prowadzi pod górkę. Dziękuję Panu Wojewodzie. Mógłbym długo opowiadać. Wszystkim moim kolegom życzę takiego wojewody i takiej sytuacji jak była między nami. 2 LBOT – moje dziecko, zawsze będzie w mojej pamięci. Mam nadzieję, że Wy będziecie o mnie pamiętali – mówił ustępujący ze stanowiska płk Tadeusz Nastarowicz.
 
Płk Tadeusz Nastarowicz w 1997 r. ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, a następnie w 2006 r. studia na Akademii Obrony Narodowej na kierunku „Zarządzanie i Dowodzenie w Zakresie Kierowania Organizacją”. W latach 2003-2004 pełnił służbę w PKW UNDOF w Syrii na stanowisku dowódcy kompanii. Został odznaczony Brązowym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny w 2010 r., Srebrnym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny w 2013 r., oraz Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju w 2015 r.
 
- Można byłoby wymieniać dziesiątki sytuacji kryzysowych, w których na 2 LBOT zawsze można było liczyć. To my jesteśmy dłużnikami, a Pan wierzycielem. Składam wielkie, serdeczne podziękowania, tego nie da się zawrzeć w zwykłych słowach. Wyrażam smutek i żal, że Pan nas opuszcza, prywatnie – gratuluję i cieszę się z tego sukcesu. Będzie nam Pana brakowało. Gratuluję tego, co zrobił Pan w obrębie kształtowania Brygady, to niewątpliwie najlepsza Brygada w całym kraju – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.