wtorek, Kwiecień 9, 2019

 • wtorek, 9 Kwiecień, 2019

  godz. 16.00
  Spektakl „Jaskinia filozofów”

  Spektakl „Jaskinia filozofów”

  Data: 

  wtorek, 9 Kwiecień, 2019

  Godzina: 

  16.00

  Miejsce: 

  Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

  Opis wydarzenia: 

  Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek obejrzy spektakl „Jaskinia filozofów” w wykonaniu osadzonych z lubelskiego aresztu, który powstał na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta, w adaptacji i reżyserii Marii Pietruszy-Budzyńskiej.
   
  Sztuka do tej pory grana była już trzykrotnie, za każdym razem na terenie Aresztu Śledczego w Lublinie. Tym razem zostanie wystawiona poza terenem więzienia. Przedstawienie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów, wśród których w większości znalazły się osoby spoza jednostki.
   
  Wydarzenie będzie miało charakter charytatywny. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na kosztowną specjalistyczną opiekę dla Alicji Mazurek, pozostającej w śpiączce po tragicznym wypadku.
   
  Pomysłodawcą wystawienia tego właśnie dzieła jest Dariusz Boruch – prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Węglin Północny” w Lublinie i jednocześnie twórca, aktor i reżyser Amatorskiego Teatru Towarzyskiego. Inspiracją było ogłoszenie przez Sejm RP 2018 roku - Rokiem Zbigniewa Herberta. Twórca ten uważany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych poetów XX-wiecznej Polski. Mało kto jednak wie, że poza wierszami Herbert tworzył również inne formy literackie. Jedną z nich jest poetycki dramat „Jaskinia filozofów” inspirowany prawdziwą historią trzech ostatnich dni życia greckiego filozofa Sokratesa.

  Organizatorzy: 

  Areszt Śledczy w Lublinie, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Węglin Północny” w Lublinie, Fundacja Teatroterapia Lubelska