niedziela, Kwiecień 14, 2019

 • niedziela, 14 Kwiecień, 2019

  godz. 10.00
  Wizyta wojewody w powiecie łukowskim

  Wizyta wojewody w powiecie łukowskim

  Data: 

  niedziela, 14 Kwiecień, 2019

  Godzina: 

  10.00

  Miejsce: 

  Łuków, Plac Wolności i Solidarności; Trzebieszów, Gminny Ośrodek Kultury; Serokomla, cmentarz parafialny; Łazy, świetlica wiejska; Stoczek Łukowski, Miejski Ośrodek Kultury

  Opis wydarzenia: 

  Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w dniu 14 kwietnia 2019 r. (Niedziela Palmowa)  odwiedzi powiat łukowski. Podczas wizyty spotka się z mieszkańcami gmin i miast, będzie uczestniczył w otwarciu jarmarku wielkanocnego oraz uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę mordu w Józefowie Dużym.
   
  10.00 Łuków, Plac Wolności i Solidarności – otwarcie Jarmarku Wielkanocnego,
  11.15 Spotkanie z mieszkańcami gminy Trzebieszów w Gminnym Ośrodku Kultury,
  13.00 Uroczystość upamiętnienia ofiar mordu w Józefowie Dużym.  Na cmentarzu parafialnym w Serokomli zostaną złożone kwiaty, przewidziane są także wystąpienia zaproszonych gości.
  14.30 Spotkanie z mieszkańcami gminy Łuków - Łazy, świetlica wiejska
  17.45 Spotkanie z mieszkańcami miasta i gminy Stoczek Łukowski w Miejskim Ośrodku Kultury.
   
   
  W Józefowie Dużym w 1940 roku doszło do pierwszej na Podlasiu masowej egzekucji. Oddziały SS, gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zamordowały 217 osób. Akcja była odwetem za zabicie przez pospolitych bandytów rodziny niemieckiego kolonisty. Mimo, iż mord nie miał charakteru politycznego, dowództwo niemieckie postanowiło zastosować na okolicznych mieszkańcach zasadę odpowiedzialności zbiorowej, obarczając winą wszystkich Polaków. Zorganizowani w kilkuosobowe grupy żandarmi i gestapo zwozili i spędzali mieszkańców okolicznych wsi. Późnym popołudniem na rozkaz jednego z oficerów puszczono wolno kobiety oraz dzieci do lat 14. Pozostałych ustawiono w kolumnie po 10 osób. Po zmroku Niemcy rozpoczęli trwającą do świtu egzekucję. Zamordowano 217 osób, kilkudziesięciu udało się uciec. Zwłoki ofiar wrzucono do wcześniej wykopanego rowu. Zbiorową mogiłę i plac egzekucji w celu zatarcia śladów zabronowano. Miejsce kaźni w Józefowie Dużym upamiętnia krzyż oraz pomnik przedstawiający postać kobiety bolejącej. W 1956 r. ciała pomordowanych ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Serokomli, gdzie spoczywają w 16 mogiłach zbiorowych.

  Organizatorzy: 

  Samorządowcy z Łukowa, Trzebieszowa, Łazów, Stoczka Łukowskiego, Serokomli