poniedziałek, Lipiec 22, 2019

 • poniedziałek, 22 Lipiec, 2019

  godz. 12:30
  75. rocznica likwidacji KL Lublin. Zjazd rodzin więźniów Majdanka

  75. rocznica likwidacji KL Lublin. Zjazd rodzin więźniów Majdanka

  Data: 

  poniedziałek, 22 Lipiec, 2019

  Godzina: 

  12:30

  Miejsce: 

  Państwowe Muzeum na Majdanku

  Opis wydarzenia: 

  KL Lublin będący byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym w Lublinie funkcjonował w latach 1941-1944. Obóz na Majdanku został wyzwolony 23 lipca 1944 roku.
   
  Podczas uroczystości poświęconej 75. rocznicy likwidacji KL Lublin odbędzie się przemarsz uczestników ceremonii Drogą Hołdu i Pamięci pod Mauzoleum. Po nim nastąpi wystąpienie wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Po wystąpieniu ministra nastąpi wygłoszenie przesłania byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Później będzie miało miejsce wystąpienie dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku, dr Tomasza Kranza.
   
  Po przemówieniach zebranych gości odbędzie się modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar Majdanka. Następnie po odmówieniu modlitwy zostaną złożone wieńce i kwiaty pod Mauzoleum na Majdanku. Kwiaty złożą wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz pozostałe zebrane delegacje.

  Organizatorzy: 

  Państwowe Muzeum na Majdanku, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych