wtorek, Lipiec 30, 2019

 • wtorek, 30 Lipiec, 2019

  godz. 11.00
  Wręczenie promes i umów samorządom na modernizację dróg

  Wręczenie promes i umów samorządom na modernizację dróg

  Data: 

  wtorek, 30 Lipiec, 2019

  Godzina: 

  11.00

  Miejsce: 

  Sala im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

  Opis wydarzenia: 

  Dziś o godz. 11.00 w Sali im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego (nr 100) LUW Lublin odbędzie się wręczenie promes dla samorządów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz umów dotacji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów, które składały wnioski jesienią ub. roku i znalazły się na liście rezerwowej (otrzymają dotacje dzięki oszczędnościom poprzetargowych).

   

  Umowy oraz promesy wręczą wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sylwester Tułajew. 

 • wtorek, 30 Lipiec, 2019

  godz. 11.30
  Posiedzenie WZZK i briefing prasowy wojewody

  Posiedzenie WZZK i briefing prasowy wojewody

  Data: 

  wtorek, 30 Lipiec, 2019

  Godzina: 

  11.30

  Miejsce: 

  Sala Kolumnowa LUW Lublin, ul. Spokojna 4, Lublin

  Opis wydarzenia: 

  W związku z wczorajszymi burzami, które przeszły nad woj. lubelskim wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zwołał w trybie pilnym na dziś, tj. 30.07., godz. 11.30, Sala Kolumnowa LUW, posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wezmą w nim udział służby, straż, policja, WOT a także starostowie poszkodowanych powiatów: kraśnickiego, ryckiego i łukowskiego oraz wójt gminy Kraśnik.
   
  W czasie posiedzenia omówione zostaną działania służb związanych z usuwaniem skutków nawałnic, planowane jest też szacunkowe przedstawienie strat oraz informacja o pomocy dla poszkodowanych ze strony rządu.
   
  Po zakończeniu posiedzenia, ok. godz. 12.00, przed Salą Kolumnową odbędzie się briefing prasowy.

  Organizatorzy: 

  Lubelski Urząd Wojewódzki
 • wtorek, 30 Lipiec, 2019

  godz. 18:00
  Uroczystości 120. rocznicy urodzin płk. Mariana Pilarskiego

  Uroczystości 120. rocznicy urodzin płk. Mariana Pilarskiego

  Data: 

  wtorek, 30 Lipiec, 2019

  Godzina: 

  18:00

  Miejsce: 

  Bazylika Objawień Św. Antoniego w Radecznicy, ul. Klasztorna 6; Krypta Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK

  Opis wydarzenia: 

  Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek weźmie udział w mszy świętej sprawowanej w intencji płk. Mariana Pilarskiego w 120. rocznicę jego urodzin. Uroczystości odbędą się 30 lipca o godzinie 18:00 w Bazylice Objawień Św. Antoniego w Radecznicy. Po mszy św. nastąpi złożenie wieńców w Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK.
   
  Wydarzenie to inauguruje Rok Pilarskiego, który będzie trwał od 30 lipca 2019 do 30 lipca 2020. W ramach Roku Pilarskiego zaplanowano szereg wydarzeń patriotycznych na terenie działalności Pułkownika i jego żołnierzy.
   
   
                                                                                              ***
   
  Płk. Marian Pilarski ps. „Jar” –  urodził się 30 lipca 1899 r. w Pisarzowicach k. Krakowa. W listopadzie 1918 r. uczestniczył w obronie Lwowa. W czasie wojny polsko-bolszewickiej został dwukrotnie ranny. W okresie międzywojennym służył w 83. pp w Kobryniu. We wrześniu 1939 r. walczył w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli niemieckiej. Zbiegł z transportu do Niemiec. Od 1940 r. był członkiem ZWZ-AK w Obwodzie Tomaszów Lub. Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji. Pełnił funkcję komendanta i wykładowcy szkoły podchorążych AK. W lipcu 1946 r. został mianowany komendantem Obwodu WiN Zamość. W kwietniu 1947 r. ujawnił się przed PUBP w Zamościu, jednakże już wkrótce powrócił do konspiracji i rozpoczął formowanie II Inspektoratu Zamojskiego AK. Objął w nim funkcję dowódcy. Aresztowany 12 kwietnia 1950 r. w Zamościu przez funkcjonariuszy WUBP w Lublinie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z 16 października 1951 r. skazany na karę śmierci, którą wykonano 4 marca 1952 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Wraz z nim zginął jego podkomendny i towarzysz walk o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej i sowieckiej – kpt. Stanisław Bizior ps. „Eam”. Obaj zostali zakopani w mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, skąd w dniu 23 stycznia 2017 roku badacze IPN wydobyli ich szczątki.

  Organizatorzy: 

  Stowarzyszenie Głos Bohatera