sobota, Sierpień 3, 2019

 • sobota, 3 Sierpień, 2019

  godz. 14.00
  Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Jastkowem

  Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Jastkowem

  Data: 

  sobota, 3 Sierpień, 2019

  Godzina: 

  14.00

  Miejsce: 

  Jastków: Cmentarz Legionistów, park przy Urzędzie Gminy

  Opis wydarzenia: 

  Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestniczył w obchodach 104. rocznicy Bitwy pod Jastkowem.
   
  Legiony Polskie pod Jastkowem toczyły walkę między 31 lipca, a 3 sierpnia 1915 roku. Z wojskami rosyjskimi starli się wówczas żołnierze I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego oraz wydzielony z III Brygady 4 pułk piechoty ppłk. Bolesława Roi. Była to jedna z największych bitew Legionów. Jednostki polskie od 31 lipca próbowały przełamać pozycje rosyjskie, ale kilkakrotne podejścia nie przynosiły skutku. Ogólna sytuacja na froncie zmusiła Rosjan do opuszczenia umocnień i Legioniści 3 sierpnia 1915 roku wkroczyli do Jastkowa. 4 pułk poniósł olbrzymie straty.
   
  O godzinie 14.00 rozpocznie się msza św. na cmentarzu Legionistów. Będzie apel poległych i salwa honorowa. Złożone zostaną wieńce pod Pomnikiem Legionistów. Później  nastąpi przemarsz do parku przy Urzędzie Gminy. Tam przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i część artystyczna. 
                                                                                                           
  Przewidziane jest wystąpienie wojewody. Wojewoda wręczy też dwa Medale Pro Patria, dla Rafała Bociąga i Mateusza Wałęki, w dowód uznania szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.
   
  Wcześniej, o godz. 7.00  w Lublinie złożone zostaną wieńce pod tablicą poświęconą Legionom i generałowi Gustawowi Orlicz-Dreszerowi (pl. Władysława Łokietka), następnie pod pomnikiem J. Piłsudskiego, Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim i pod pomnikiem Legionistów na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie. Potem w Jastkowie, o godz. 11.00, złożone zostaną wieńce pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Dąbrowicy w 1915 r. (Dom Spotkań w Dąbrowicy).
   
  Wojewoda będzie obecny na uroczystościach w godz. 14.00 – 16.00

  Organizatorzy: 

  Gmina Jastków
 • sobota, 3 Sierpień, 2019

  godz. 16.45
  Festyn rodzinny w Uścimowie Starym

  Festyn rodzinny w Uścimowie Starym

  Data: 

  sobota, 3 Sierpień, 2019

  Godzina: 

  16.45

  Miejsce: 

  Stary Uścimów 43 (teren pomiędzy Szkołą Podstawową a Jeziorem Maśluchowskim)

  Opis wydarzenia: 

  W Starym Uścimowie pod Lubartowem odbędzie się festyn rodzinnyz udziałem m.in. ministra Krzysztofa Michałkiewicza i wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.
   
  Festyn rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do  22.00. Będą występy kabaretu, zespołów muzycznych i pokaz laserowy. Elementem spotkania będą biegi dorosłych i dzieci na trasie Krasne Remiza OSP – Stary Uścimów 43. Start biegu głównego rozpocznie się o godz. 15.00, o godz. 16.00 przewiedziany jest start biegu młodzików.
   
  O godz. 16.45 na scenie głównej rozpocznie się oficjalna część spotkania. Po powitaniu gościu głos zabiorą m.in. minister Michałkiewicz i wojewoda Czarnek. Następnie wręczone zostaną nagrody dla najlepszych zawodników Biegu.
   
  Wojewoda obecny będzie od 16.45 do ok. 17.30.
   
  Do Uścimowa dotrze Bus akcji informacyjnej „Rodzina 500+”. Podczas spotkania wojewoda Czarnek i pracownicy LUW będą informować o rozszerzeniu rządowego programu i zachęcać do składania wniosków o świadczenie, które przysługuje już także na pierwsze dziecko. Wnioski od wczoraj (1 sierpnia) można składać w wersji papierowej.

  Organizatorzy: 

  Gmina Uścimów