Data:
Godzina:
Miejsce:
Opis wydarzenia:
Wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę Akcji AB i 76. rocznicę likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku.
O godz. 9.00 w Kaplicy Trójcy Świętej rozpocznie się msza św. Po jej zakończeniu, o godz. 10.00, nastąpi złożenie kwiatów w baszcie zamkowej. Z kolei na godz. 10.15 zaplanowane jest otwarcie wystawy pn. „Akcja AB na Lubelszczyźnie. 80. rocznica egzekucji na Rurach Jezuickich w Lublinie”.
Więzienie na Zamku w Lublinie należało do jednych z największych i najokrutniejszych kazamat na okupowanych ziemiach kraju. Znaczna część spośród przebywających tam ludzi zmarła na skutek tortur, wycieńczenia. Wielu zamordowano w masowych egzekucjach lub zgładzono w komorze gazowej i zesłano do obozów koncentracyjnych. Ostatnia wielka egzekucja miała miejsce 22 lipca 1944 roku. Wtedy hitlerowska załoga dowodzona przez oficerów gestapo dokonała masakry części pozostałych przy życiu więźniów. Rozstrzelano w celach i na dziedzińcu, przy użyciu broni maszynowej około dwustu więźniów.
O godz. 12.00 – w rocznicę likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku - pod Mauzoleum, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na Majdanku zaczęto przygotowywać do likwidacji wiosną 1944 roku. Od kwietnia wywożono więźniów do obozów w Natzweiler, Gross–Rosen, Auschwitz, Płaszowie, Ravensbrűck i Mauthausen. Do ostatnich chwil zacierano ślady zbrodni: rozbierano baraki, palono zwłoki i dokumenty z kancelarii obozu. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła 22 lipca 1944 r. Więźniów wyprowadzono z Lublina w pieszej kolumnie z Majdanka i z obozu pracy przy ul. Lipowej. W Ćmielowie więźniowie zostali załadowani do pociągu i przewiezieni do KL Auschwitz. Osoby, które nie wytrzymały tempa marszu były rozstrzeliwane na miejscu. Kilkudziesięciu osobom udało się zbiec podczas transportu. Do KL Auschwitz dotarło 840 osób. Na terenie Majdanka pozostawiono niezdolnych do marszu radzieckich inwalidów wojennych oraz chłopów z południowej Lubelszczyzny.