środa, Marzec 3, 2021

 • środa, 3 Marzec, 2021

  godz. 17.15
  Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Romana Szumskiego vel Szczura ps. „Urszula”

  Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Romana Szumskiego vel Szczura ps. „Urszula”

  Data: 

  środa, 3 Marzec, 2021

  Godzina: 

  17.15

  Miejsce: 

  Zamość, Zakład Karny, Kościół Garnizonowy pw. św. Jana Bożego; Radecznica, Bazylika św. Antoniego, ul. Klasztorna 6

  Opis wydarzenia: 

  W środę i czwartek tj. 3-4 marca odbędą się uroczystości ceremonii pogrzebowej żołnierza podziemia niepodległościowego kpt. Romana Szumskiego vel Szczura ps. „Halina”, „Nadzieja”, „Urszula”. Weźmie w nich udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.
   
  Roman Szumski vel Szczur ps. „Halina”, „Nadzieja”, „Urszula”, podoficer KOP i WP, por. AK-WiN, odznaczony Krzyżem Walecznych
   
  Urodził się 15 sierpnia 1910 r. w kolonii Roszki Udryckie k. Zamościa. Po odbyciu w latach 1931-1932 służby wojskowej w 23. pułku piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim postanowił pozostać w wojsku, pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. Zbiegł z transportu kolejowego do ZSRR. W listopadzie 1939 r. wstąpił Służby Zwycięstwu Polski. Od marca 1941 r. dowodził placówkami Stary Zamość i Nielisz Obwodu ZWZ-AK Zamość. Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę pozostał w konspiracji. Od sierpnia 1944 do września 1945 r. pełnił funkcję komendanta placówki AK-DSZ-WiN Stary Zamość. 7 października 1944 r. odbił z więzienia w Zamościu 30 osób. W grudniu 1945 r. został wyznaczony na kierownika Rejonu „Jaśmin” Obwodu WiN Zamość. 8 maja 1946 r. na czele 12 żołnierzy rozbił więzienie w Zamościu, uwalniając 301 więźniów. W czerwcu 1946 r., zagrożony aresztowaniem, zdał kierownictwo rejonu i wyjechał na ziemie zachodnie. 22 marca 1947 r. ujawnił się przed WUBP w Warszawie. W latach 1947-1948 mieszkał na Dolnym Śląsku, utrzymując kontakty z dawnymi podkomendnymi. Wraz z żołnierzami Okręgu Lubelskiego WiN przeprowadził 11 marca 1949 r. akcję rekwizycyjną na Bank Spółdzielczy w Nowej Soli. Zdobyte fundusze miały być przeznaczone na pomoc dla ukrywających się żołnierzy oraz na wsparcie dla rodzin aresztowanych. Został aresztowany 28 marca 1949 r. przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lubinie. Był sądzony w trybie doraźnym. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu na sesji wyjazdowej w Nowej Soli 21 września 1949 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 23 stycznia 1950 r. w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.
  Szczątki Romana Szczura zostały odnalezione w listopadzie 2011 r. w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
   
   
  Program uroczystości pogrzebowych śp. kpt. Romana Szumskiego vel Szczura ps. „Urszula”
   
  3 marca 2021 r. (środa) – Zamość
   
  godz. 17.15
  Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą akcję rozbicia komunistycznego więzienia przez oddział WiN Romana Szumskiego vel Szczura na murze Zakładu Karnego w Zamościu (ul. Okrzei 14).
   
  godz. 18.00
  Msza św. w intencji śp. kpt. Romana Szumskiego vel Szczura – Kościół Garnizonowy pw. św. Jana Bożego (Zamość, Al. Wojska Polskiego)
   
  do godz. 20.00
  Czuwanie przy trumnie śp. kpt. Romana Szumskiego vel Szczura
   
   
  4 marca 2021 r. (czwartek) – Zamość - Radecznica
   
  godz. 9.00
  Nabożeństwo w Kościele Garnizonowym pw. św. Jana Bożego (Zamość, Al. Wojska Polskiego)
   
  godz. 9.30
  Przejazd pod Urząd Gminy Radecznica (Radecznica, ul. Bolesława Prusa 21)
   
  godz. 10.20
  Formowanie konduktu na placu przed Urzędem Gminy Radecznica i uroczyste przejście do Bazyliki OO. Bernardynów w Radecznicy (ul. Klasztorna 6)
   
  godz. 11.00
  Uroczystości w Bazylice OO. Bernardynów w Radecznicy (ul. Klasztorna 6):
   
  - przekazanie Orderów Odrodzenia Polski i awansów na wyższe stopnie wojskowe dla żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK
  - przemówienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
  - msza św. w intencji śp. kpt. Romana Szumskiego vel Szczura - przemówienia (przed wyprowadzeniem trumny z bazyliki)
  - ceremonia złożenia trumny w krypcie w podziemiach bazyliki
   
   
  Informacja dla mediów:
   
  Akredytacje na uroczystość w dniu 4 marca do środy (3 marca) do godz. 12.00;
  rzecznik [at] lublin.uw.gov.pl
   
  Uwaga redakcje!
   
  Ze względu na stan pandemii COVID-19, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami epidemiologicznymi, ceremonia pogrzebowa objęta jest ograniczeniem liczby uczestników. W związku z tym osoby niezgłoszone nie będą mogły wejść do bazyliki w Radecznicy w dniu uroczystości.

  Organizatorzy: 

  Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej