niedziela, Luty 20, 2022

 • niedziela, 20 Luty, 2022

  godz. 12:15
  Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego

  Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego

  Data: 

  niedziela, 20 Luty, 2022

  Godzina: 

  12:15

  Miejsce: 

  Lublin: Skwer abpa Józefa Życińskiego (obok Centrum Spotkania Kultur); Kościół Akademicki KUL

  Opis wydarzenia: 

   
  Wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik weźmie udział w uroczystościach z  okazji 100. rocznicy śmierci założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Idziego Radziszewskiego.
   
   
  12.15 rozpoczęcie uroczystości
   
  ● okolicznościowe przemówienia
   
  ● złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Idziego Radziszewskiego na Skwerze im. abpa Józefa Życińskiego (m.in. przez wicewojewodę lubelskiego)
   
  13.00  msza św. w Kościele Akademickim KUL pod przewodnictwem JE biskupa włocławskiego Krzysztofa  Wętkowskiego
   
   
  ***
   
   
  Ks. prof. Idzi Benedykt Radziszewski (1871-1922): założyciel i rektor KUL w latach 1918-1922. Szkołę elementarną ukończył pod kierunkiem własnego ojca – nauczyciela. W latach 1881-1889 uczył się w Gimnazjum Filologicznym w Płocku. Studiował w Diecezjalnym Seminarium Duchownym we Włocławku i Cesarskiej Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1896 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez rok pełnił funkcję wikarego w parafii św. Mikołaja w Kaliszu. Kolejny etap jego kształcenia stanowiły studia w Wyższym Instytucie Filozoficznym w Louvain. W lutym 1918 r. został wiceprezesem Komitetu Organizacyjnego przyszłego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czerwcu Komitet przeniósł się do kraju, a w drugiej połowie tego roku Uniwersytet Lubelski rozpoczął swoją działalność. Został jego pierwszym rektorem. Wykładał filozofię na Wydziale Nauk Humanistycznych i Wydziale Teologicznym, a także na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych. Na wszystkich wydziałach prowadził zajęcia z psychologii. Zmarł 22 lutego 1922 r. w Lublinie. Został pochowany na cmentarzu, przy ul. Lipowej.

  Organizatorzy: 

  Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie