środa, Czerwiec 29, 2022

 • środa, 29 Czerwiec, 2022

  godz. 09:00
  Wręczenie promes w ramach Ogólnopolskiego Programu finansowania służb ratowniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych

  Wręczenie promes w ramach Ogólnopolskiego Programu finansowania służb ratowniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych

  Data: 

  środa, 29 Czerwiec, 2022

  Godzina: 

  09:00

  Miejsce: 

  Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa

  Opis wydarzenia: 

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na podstawie rekomendacji lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej dokonał rozstrzygnięcia naboru wniosków w ramach Programu priorytetowego „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych” Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, tzw. „Mały Strażak” na 2022 rok.
   
  29 czerwca 2022 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbędzie się uroczystość wręczenia promes w ramach Programu. Dofinansowanie w formie dotacji udzielane będzie jednostkom OSP zlokalizowanym na terenie województwa lubelskiego.
   
  W spotkaniu będą uczestniczyć wojewoda lubelski Lech Sprawka, lubelski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski.
   
  Spotkanie potrwa do około godz. 9.45.
   
  Celem Programu jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek OSP w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu. 

  Organizatorzy: 

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
 • środa, 29 Czerwiec, 2022

  godz. 10.30
  Uroczystości pogrzebowe ppor. Henryka Wieliczki ps. "Lufa"

  Uroczystości pogrzebowe ppor. Henryka Wieliczki ps. "Lufa"

  Data: 

  środa, 29 Czerwiec, 2022

  Godzina: 

  10.30

  Miejsce: 

  Lublin, kościół garnizonowy (Al. Racławickie 20), cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Lipowej (wjazd od ul. Białej)

  Opis wydarzenia: 

   

  W środę, 29 czerwca br. w Lublinie odbędą się uroczystości pogrzebowe ppor. Henryka Wieliczki ps. "Lufa", żołnierza zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którego szczątki zostały odnalezione w 2021 r. W ostatnim pożegnaniu Żołnierza Niezłomnego weźmie udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

   

  Program:

  godz. 10.30 – wprowadzenie trumny ze szczątkami Henryka Wieliczki do kościoła garnizonowego (Al. Racławickie 20)
  godz. 11:00 – msza św. pogrzebowa
  godz. 12:45 – przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Lipowej (wjazd od strony ul. Białej)
  godz. 13:30 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową

   

  Ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, s. Bolesława i Jadwigi z domu Grabowskiej, ur. 18 sierpnia 1926 roku w Wilnie. Od czerwca 1943 r. był żołnierzem AK w Obwodzie Postawskim. We wrześniu 1943 r. dołączył do oddziału kapitana Wincentego Mroczkowskiego „Zapory”, pozostałego po rozbitym przez partyzantkę sowiecką oddziale AK porucznika Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”. Po utworzeniu jesienią 1943 5. Brygady Wileńskiej AK wstąpił w jej szeregi, uczestnicząc w najważniejszych bitwach: z Niemcami – 31 stycznia 1944 r. pod Worzianami, oraz z partyzantką sowiecką – 2 lutego 1944 r. pod Radziszunami. Po rozwiązaniu brygady 23 lipca 1944 r. pod Porzeczem na Grodzieńszczyźnie, usiłował przedostać się do Puszczy Augustowskiej, gdzie dowódca – major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – wyznaczył koncentrację. Zatrzymany przez wojska sowieckie został przymusowo wcielony do ludowego Wojska Polskiego – do 6. batalionu zapasowego Wojska Polskiego w Dojlidach koło Białegostoku. Zdezerterował z niego w październiku 1944 r. i z powrotem dołączył do oddziału majora „Łupaszki”.

   

  Jego bardzo duże doświadczenie bojowe sprawiło, iż wiosną 1945 r. w ramach odtwarzanej na Białostocczyźnie 5. Brygady Wileńskiej AK objął stanowisko zastępcy dowódcy 4. szwadronu, zyskując w toku walk pełne uznanie swoich przełożonych. Wyrazem tego był awans do stopnia wachmistrza, a później podporucznika czasu wojny, jak również wniosek z 15 sierpnia 1945 r. o odznaczenie Krzyżem Walecznych, złożony przez majora „Łupaszkę” z następującym uzasadnieniem: „W każdej akcji świeci przykładem odwagi i bohaterstwa żołnierzom”.

   

  Po kolejnej demobilizacji brygady, we wrześniu 1945 r., kontynuował działalność w szeregach patroli dywersyjnych na Pomorzu. Z rozkazu „Łupaszki” ściągał zdemobilizowanych żołnierzy do miejsca formowania brygady w okolicach Sztumu. Był dowódcą pierwszego patrolu leśnego brygady w Borach Tucholskich. Od połowy kwietnia 1946 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy oddziału kadrowego w odtwarzanej na Pomorzu brygadzie, a od początku maja 1946 r. – dowódcy 4. kadrowego szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK. Jego akcje cechował dynamizm, umiejętność panowania nad rozwojem sytuacji oraz zdolność podejmowania błyskawicznych decyzji. Dowodzony przez niego pododdział był zdecydowanie najruchliwszą jednostką wileńską na Pomorzu. Jako jedyny przemierzył kilkakrotnie Warmię i Mazury, znacząc swój szlak bojowy sukcesami. Szwadron dotrwał do amnestii 1947 r., kiedy uległ samorozwiązaniu. Po demobilizacji pododdziału „Lufa” dołączył do działającej na Podlasiu 6. Brygady Wieleńskiej AK kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”. Pozostawał oficerem bez przydziału w 3., a później 2. szwadronie. 

   

  Urlopowany z powodu śmiertelnej choroby ojca, został aresztowany w czasie drogi powrotnej z Lublina do oddziału, na stacji kolejowej Siedlce 23 czerwca 1948 r., zadenuncjowany przez agenta UBP. Po przewiezieniu pod siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego podjął próbę ucieczki, podczas której został postrzelony przez funkcjonariuszy MO. Został umieszczony w Szpitalu Powiatowym w Siedlcach, gdzie przeszedł operację. Przez trzy dni odmawiał składania zeznań, celem ochrony pozostających w lesie członków oddziału. 1 lipca 1948 r. został przekazany do dyspozycji WUBP w Lublinie i umieszczony w więzieniu na Zamku w Lublinie. Przeszedł bardzo intensywne śledztwo. 24 lutego 1949 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 marca 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

   

  8 listopada 2007 r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Szczątki Henryka Wieliczki zostały odnalezione w kwietniu 2021 r. na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie, w czasie prac prowadzonych przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod nadzorem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Informację o jego identyfikacji podano do publicznej wiadomości w dniu 24 września 2021 r. 

   

  Organizatorzy: 

  Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
  Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie
 • środa, 29 Czerwiec, 2022

  godz. 12:00
  Otwarcie i poświęcenie budynku Gminnej Izby Pamięci i budynku Klubu Seniora w Komarówce Podlaskiej

  Otwarcie i poświęcenie budynku Gminnej Izby Pamięci i budynku Klubu Seniora w Komarówce Podlaskiej

  Data: 

  środa, 29 Czerwiec, 2022

  Godzina: 

  12:00

  Miejsce: 

  Komarówka Podlaska: Kościół Parafialny pw. NSPJ, ul. ks. Jana Rudnickiego 23; budynek Gminnej Izby Pamięci oraz Klub Seniora (przy kościele)

  Opis wydarzenia: 

  Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk weźmie udział w uroczystości  otwarcia i poświęcenia budynku Gminnej Izby Pamięci i budynku Klubu Seniora w Komarówce Podlaskiej.
   
  Program:
   
  godz. 12.00 Msza św. celebrowana przez ks. biskupa Kazimierza Gurdę w kościele parafialnym pw. NSPJ w Komarówce Podlaskiej
   
  godz. 13.30 Poświęcenie i zwiedzanie budynku Gminnej Izby Pamięci w Komarówce Podlaskiej
   
  godz. 14.00 Poświęcenie budynku Klubu Seniora w Komarówce Podlaskiej
   
  godz. 14.15 Powitanie gości, okolicznościowe przemówienia
   
  Przewidziane jest wystąpienie wicewojewody lubelskiego
   
  godz. 14.30 Poczęstunek w budynku Klubu Seniora

  Organizatorzy: 

  Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej
  Urząd Gminy Komarówka Podlaska