piątek, Lipiec 1, 2022

 • piątek, 1 Lipiec, 2022

  godz. 10.00
  Konferencja „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?”

  Konferencja „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?”

  Data: 

  piątek, 1 Lipiec, 2022

  Godzina: 

  10.00

  Miejsce: 

  Lublin, Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Artura Grottgera 2

  Opis wydarzenia: 

  Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski? – to nazwa konferencji, która w piątek, 1 lipca odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. W jej trakcie uczestnicy konferencji: politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki złożą podpisy pod Lubelską Rezolucją Energetyczną. Przewidywany jest udział Jacka Ozdoby, wiceministra klimatu i środowiska oraz Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i jednocześnie pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. W konferencji będzie także uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
   
  Województwo lubelskie to region w Polsce, który odczuł najbardziej skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę (liczba uchodźców i spadek zainteresowania regionem przez inwestorów). Z drugiej jednak strony Lubelszczyzna ma ogromne możliwości rozwoju ze względu na zasoby naturalne, węgiel kamienny i gaz łupkowy, a także dogodne warunki do rozwoju OZE i możliwości współpracy w zakresie energetyki z Ukrainą. Dlatego uczestnicy konferencji chcą odpowiedzieć na pytanie, czy województwo lubelskie ma szanse stać się zapleczem energetycznym Polski i jak na rozwój polskiego rynku energii wpłynie przygraniczne położenie tego regionu?
   
  Wojewoda będzie obecny na konferencji do ok. godz. 11.15.

  Organizatorzy: 

  Towarzystwo Mediów Lokalnych
  Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
 • piątek, 1 Lipiec, 2022

  godz. 11.00
  Dzień Unii Lubelskiej

  Dzień Unii Lubelskiej

  Data: 

  piątek, 1 Lipiec, 2022

  Godzina: 

  11.00

  Miejsce: 

  Lublin, Plac Litewski, Pomnik Unii Lubelskiej, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9

  Opis wydarzenia: 

   
  W tym roku przypada 453. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej. Obchodzony 1 lipca w Lublinie Dzień Unii Lubelskiej, został ustanowiony w 2015 r. przez Radę Miasta Lublin. Starania w tej sprawie podjęły lubelskie towarzystwa kresowe: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.
   
  Program:
   
  godz. 11:00 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, a następnie wernisaż wystawy przedstawiającej życie codzienne, rozrywki, kulturę kuracjuszy, którzy podróżowali do uzdrowisk ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie (Pałac Lubomirskich)
   
  godz. 18.00 - msza św.  (Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika)
   
  godz. 19.00 - koncert kameralny w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej "Słobożański” z Charkowa. W programie utwory z repertuaru R. Straussa, W. A. Mozarta , J. S. Bacha, B. M. Latoszynskiego, C. M. Webera, M. Skoryka. Słowo o muzyce z tłumaczeniem na polski język migowy (Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9)
   
  godz. 20.00 - impreza przewodnicko-edukacyjna "Na tropie początków Rzeczpospolitej Obojga Narodów", dedykowana Polsce, Litwie i Ukrainie (osoby niepełnoletnie z opiekunem). Trasa spaceru: start przy pomniku Unii Lubelskiej na Placu Litewskim – Brama Krakowska – wzgórze zamkowe – klasztor Dominikanów – „gdzie nas nogi zaprowadzą” …
   
  godz. 20.00 - uzdrowiskowa potańcówka z Marianem Hemarem oraz pokaz mody lat 20. I 30. XX wieku w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” (Plac Litewski przed Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie)

  Organizatorzy: 

  Miasto Lublin
  III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Fundacja „Via Jagiellonica”, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie