czwartek, Lipiec 14, 2022

 • czwartek, 14 Lipiec, 2022

  godz. 10:30
  Wojewódzkie Obchody Święta Policji w Lublinie

  Wojewódzkie Obchody Święta Policji w Lublinie

  Data: 

  czwartek, 14 Lipiec, 2022

  Godzina: 

  10:30

  Miejsce: 

  Lublin: Archikatedra Lubelska; Dziedziniec Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa 9

  Opis wydarzenia: 

  Wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik weźmie udział w Wojewódzkich Obchodach Święta Policji w Lublinie.
   
  Program:
   
  godz. 10.30 Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej
   
  godz. 12.00 Uroczysty apel (dziedziniec Zamku Lubelskiego):
   
  ● Wprowadzenie asysty honorowej z pocztami sztandarowymi
   
  ● Złożenie meldunku o rozpoczęciu uroczystości
   
  ● Podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego
   
  ● Powitanie gości przez komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie
   
  ● Wręczenie orderów, odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne
   
  ● Wystąpienia okolicznościowe
   
  Przewidziane jest wystąpienie wicewojewody lubelskiego
   
  ● Odprowadzenie policyjnej asysty honorowej
   
  ● Musztra paradna orkiestry
   
  O godz. 13.30 na Placu Muzeum Narodowego w Lublinie będzie można obejrzeć prezentacje stoisk policyjnych
   
  Patronat honorowy nad wydarzeniem objął komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
   
  Wicewojewoda lubelski będzie obecny od godz. 12.00.
   
  ***
   
  Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.
   
  Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił art. 1 ustawy.
   
  W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.
   
  17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.
   
  Polskie Państwo Podziemne  tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze  rozwiązały formalnie Policję Państwową.
   
  7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.
   
  6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

  Organizatorzy: 

  Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie
 • czwartek, 14 Lipiec, 2022

  godz. 11.45
  Inwestycje infrastrukturalne CPK - korzyści dla województwa lubelskiego - briefing prasowy

  Inwestycje infrastrukturalne CPK - korzyści dla województwa lubelskiego - briefing prasowy

  Data: 

  czwartek, 14 Lipiec, 2022

  Godzina: 

  11.45

  Miejsce: 

  Lublin, Dworzec Główny PKP, peron 1a

  Opis wydarzenia: 

   
  "Inwestycje infrastrukturalne Centralnego Portu Komunkacyjnego - korzyści dla województwa lubelskiego" - to temat briefingu prasowego, jaki odbędzie się na Dworcu Głównym PKP w Lublinie.
   
  W briefingu wezmą udział:
   

  • sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marcin Horała,
  • poseł na Sejm RP, minister edukacji i nauki Pan Przemysław Czarnek,
  • wojewoda lubelski Pan Lech Sprawka.

   
  Briefing planowany jest do godz. 12.00. 
   
  Na pytania dziennikarzy dotyczące inwestycji infrastrukturalnych CPK będą odpowiadać eksperci odpowiedzialni za realizację zadania w województwie lubelskim, po zakończeniu briefingu.
   
  Uwaga!
  Briefing odbędzie się bez nagłośnienia. Prosimy wszystkie redakcje o dysponowanie podczas briefingu mikrofonami na statywach. Nie będzie możliwości nagrywania z bliskiej, bezpośredniej odległości.
   
  ***
   
  Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
   

  W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy.
   

  W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo- kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.
   

  Organizatorzy: 

  Ministerstwo Infrastruktury
  Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
 • czwartek, 14 Lipiec, 2022

  godz. 15.30
  Rozstrzygnięcie naboru wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich - konferencja prasowa

  Rozstrzygnięcie naboru wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich - konferencja prasowa

  Data: 

  czwartek, 14 Lipiec, 2022

  Godzina: 

  15.30

  Miejsce: 

  Lublin, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa

  Opis wydarzenia: 

   
  W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbędzie się konferencja prasowa wojewody lubelskiego Pana Lecha Sprawki, podczas której zostaną ogłoszone wyniki rozstrzygnięcia II naboru wniosków dla gmin popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
   
  ***
   
  Wsparcie gmin popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na sfinansowanie lub dofinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych w gminach, w których funkcjonowały niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, w wysokości od 50 tys. zł do 5 mln zł.
   
  W sytuacji gdy wiele gmin popegeerowskich, wskutek wieloletnich zaniedbań tych obszarów, ale także odczuwalnego dla mieszkańców - będącego skutkiem epidemii COVID-19 - spadku produktu krajowego brutto, doświadczyło zagrożenia niewykonania planów inwestycyjnych, przekazanie tych środków będzie realnym wsparciem gmin, na terenie których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. A co za tym idzie, także mieszkańców tych terenów, którzy będą mieli możliwość korzystania na co dzień ze sfinansowanych w ten sposób inwestycji.

  Organizatorzy: 

  Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie