czwartek, Wrzesień 22, 2022

 • czwartek, 22 Wrzesień, 2022

  godz. 11:00
  Uroczyste odsłonięcie odrestaurowanej tablicy nagrobnej posterunkowego Edwarda Jezierskiego w Janowie Lubelskim

  Uroczyste odsłonięcie odrestaurowanej tablicy nagrobnej posterunkowego Edwarda Jezierskiego w Janowie Lubelskim

  Data: 

  czwartek, 22 Wrzesień, 2022

  Godzina: 

  11:00

  Miejsce: 

  Janów Lubelski: ul. Szewska 1, Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej; ul. Bialska, cmentarz parafialny

  Opis wydarzenia: 

  22 września br. odbędzie się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanej tablicy nagrobnej posterunkowego Edwarda Jezierskiego  w Janowie Lubelskim. W wydarzeniu planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika.
   
  Program:
   
  11.00 msza św.
   
  12.30 uroczystości główne:
   

  • złożenie meldunku
  • odegranie hymnu państwowego
  • powitanie uczestników
  • wystąpienia okolicznościowe
  • odczytanie aktu odsłonięcia odrestaurowanej tablicy nagrobnej E. Jezierskiego 
  • odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanej tablicy nagrobnej E. Jezierskiego 
  • apel i salwa honorowa
  • złożenie wieńców
  • odprowadzenie policyjnej asysty
  • około godz. 13.30 zakończenie uroczystości

   
  ***
   
  Notatka z Głosu Lubelskiego nr 265 z 1927 roku. W artykule pn: POGRZEB BOHATERSKIEGO POLICJANTA czytamy:
   
  Dnia 22 września 1927 r. około godz. 12.30 jak to już donosiliśmy we wsi Godziszów gm. Kawenczyn pow. Janowskiego nastąpiło starcie policji z bandytami Wojciechem Cudziło i Karasiewiczem, którzy ukryli się na strychu domu mieszkalnego i gospodarza Krzysztonia. Osaczeni przez policję bandyci ostrzeliwali się gęsto na skutek czego został zabity poster. Edward Jezierski. W rezultacie tej walki bandyta Cudziło został zabity, zaś Karasiewicz ujęty.
  Dnia 25 września br. odbyło się w Janowie Lubelskim przeprowadzenie zwłok bohatersko zmarłego policjanta na cmentarz. Pogrzeb był wspaniałą manifestacją miejscowego społeczeństwa dla poległego w walce z wrogiem wewnętrznym, godzącym w życie i mienie obywateli.
  Trumna śp. poster. Jezierskiego tonęła wprost w potoku kwiatów i wieńców ofiarowanych tak przez przedstawicieli władz, jak i społeczeństwa. Prócz licznie zgromadzonej publiczności, odprowadziły zwłoki na miejsce wiecznego spoczynku: straże ogniowe z Janowa, Godziszowa i Modliborzyc, hufiec harcerzy, straż więzienna i pluton policji, oddając w ten sposób hołd ofierze obowiązku. Kondukt poprzedzały 3 orkiestry straży ogniowej. Tuż za rodziną zmarłego szli Wojewoda Lubelski P. Remiszewski, przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego P. P. nadkom. Matulewicz, starosta janowski Panglisz, Komendant Powiatowy P. P. podkom. Sierakowski, burmistrz janowski, oraz liczny zastęp miejscowych i urzędników i publiczności tak Janowa jak i z okolicy. Kondukt pogrzebowy prowadzili: miejscowy proboszcz ks. kanonik Michał Zawisza, ks. Paradowski i ks. Gąska. Nad grobem przemawiali P. Wojewoda Remiszewski, nadkom. Matnlewicz, zastępca Starosty Dr Ościak, Komendant Powiatowy podkom. Sierakowski, i burmistrz janowski, podnosząc ofiarną służbę i. p. Jezierskiego w obronie życia i mienia obywateli, zapewnienia ładu i porządku publicznego, oraz bohaterską śmierć jego na posterunku.
  S. p. Jezierski służąc kilka lat w policji odznaczał się gorliwością i sumiennością w pełnieniu obowiązków służbowych. Z jego śmiercią ubył policji cenny pracownik, społeczeństwu zaś gorliwy obrońca.

  Organizatorzy: 

  Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie
  Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. lubelskiego