piątek, Październik 28, 2022

 • piątek, 28 Październik, 2022

  godz. 10:30
  Święto Terenowych Organów Wykonawczych MON

  Święto Terenowych Organów Wykonawczych MON

  Data: 

  piątek, 28 Październik, 2022

  Godzina: 

  10:30

  Miejsce: 

  Lublin, kościół garnizonowy pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, al. Racławickie 20; siedziba Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, ul. Spadochroniarzy 5

  Opis wydarzenia: 

   
  W Lublinie odbędą się obchody Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej, które zostało ustanowione na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z 5 października 2012 r., dla upamiętnienia podpisania Tymczasowej Ustawy o Powszechnym Obowiązku Służby Wojskowej z 1918 r. Ustawa powołała do życia Okręgowe Komendy Uzupełnień i Powiatowe Komendy Uzupełnień - pierwsze organy władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Podczas uroczystej zbiórki zostaną wręczone awanse i medale Ministra Obrony Narodowej. W wydarzeniu planowany jest udział wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.
   
  Program:
   
  godz. 9.00 - msza św. 
  godz. 10.30 - uroczysta zbiórka i występ Orkiestry Wojskowej z Lublina 
   
   
  ***
   
  Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji jest spadkobiercą tradycji organów administracji wojskowej z okresu międzywojennego. Zmiany w organizacji dowództw terytorialnych, które nastąpiły w 1921 roku związane były z zakończeniem wojny polsko-bolszewickiej i przechodzeniem armii na organizację pokojową. Obszar panstwa podzielony został na dziesięć Okręgów Korpusów. Dowództwo Okręgu Korpusu nr II, jako terytorialny organ Ministerstwa Spraw Wojskowych okresu II Rzeczypospolitej, pełniący funkcje administracyjno-gospodarcze, mobilizacyjne i garnizonowo-porządkowe umiejscowiono w Lublinie. Pierwszym dowodcą został gen. Jan Romer, natomiast ostatnim - gen bryg. Mieczysław Smorawiński, który został zamordowany przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. W latach 2020-2022 był patronem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie, który został utworzony na podstawie zarządzenia szefa Sztabu Generalnego dnia 1 stycznia 1963 roku. Na przestrzeni 59 lat przechodził szereg przeobrażeń, ale kluczowy oazał się 2022 r., kiedy na mocny ustawy o obronie ojczyzny, przekształcono go w Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Szefem Ośrodka jest płk Jerzy Flis.

  Organizatorzy: 

  Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
 • piątek, 28 Październik, 2022

  godz. 13.00
  XXVIII Konkurs Poezji Więziennej im. Artura Nowosada "Krasnystaw 2022"

  XXVIII Konkurs Poezji Więziennej im. Artura Nowosada "Krasnystaw 2022"

  Data: 

  piątek, 28 Październik, 2022

  Godzina: 

  13.00

  Miejsce: 

  Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10

  Opis wydarzenia: 

   
  Organizowany od 28 lat, Konkurs Poezji Więziennej im. Artura Nowosada jest wysoko ocenianą i cieszącą się dużym zainteresowaniem formą resocjalizacji. Wzięło w nim udział kilka tysięcy osób pozbawionych wolności, które poprzez tworzenie poezji, podzieliły się swoimi przemyśleniami i motywacją do udziału w konkursie.
   
  W rozstrzygnięciu tegorocznej edycji Konkursu Poezji Więziennej im. Artura Nowosada "Krasnystaw 2022", planowany jest udział wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika.

  Organizatorzy: 

  Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie
  Dyrektor Aresztu Śledczego w Krasnymstawie
 • piątek, 28 Październik, 2022

  godz. 19.00
  Ambasador Funduszy Europejskich Europejski Samorząd

  Ambasador Funduszy Europejskich Europejski Samorząd

  Data: 

  piątek, 28 Październik, 2022

  Godzina: 

  19.00

  Miejsce: 

  Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1

  Opis wydarzenia: 

   
  W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się gala Ambasador Funduszy Europejskich Europejski Samorząd. Podczas uroczystości zostanie wręczony tytuł Ambasador Funduszy Europejskich oraz wyróżnienia i odznaczenia. 
   
  W wydarzeniu planowany jest udział dyrektora Biura Wojewody Pawła Paszko - w imieniu Wojewody Lubelskiego. 

  Organizatorzy: 

  Marszałek Województwa Lubelskiego wraz z Zarządem