pon. wt. śr. czw. pt. sob. ndz.
25
26
27
28
1
2
3
 
 
 
 
 
12:00
WRDS Posiedzenie Plenarne

WRDS Posiedzenie Plenarne

Data: 

piątek, 1 Marzec, 2019

Godzina: 

12:00

Miejsce: 

Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. A. Grottgera 2, sala konferencyjna s. 7, IV piętro

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestniczył w posiedzeniem plenarnym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego, podczas której zostaną omówione zagadnienia dotyczące m.in. zamówień publicznych, sytuacji w lubelskim COZL oraz sporów zbiorowych w zakładach pracy.

Organizatorzy: 

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego
 
 
9:00
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Lublin, Łuków)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Lublin, Łuków)

Data: 

piątek, 1 Marzec, 2019

Godzina: 

9:00

Miejsce: 

Lublin; Łuków

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestniczył w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie i Łukowie.
 
Lublin
 
g. 9.00 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 – cmentarz przy ul. Unickiej
 
g. 9.30 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w bramie Zamku Lubelskiego oraz pod Pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym w Lublinie
 
g. 10.00 Msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych „Żołnierzy Wyklętych” w kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie, ul. Fabryczna 19
 
g. 11.00 Uroczystości pod pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych” przy kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie: apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy (Po zakończeniu uroczystości kwiaty pod pomnikami NSZ i WiN złożą delegacje urzędów i kombatantów)
 
Łuków, skrzyżowanie ul. 11 listopada i ul. ks. Brzóski
 
g. 17.00 Uroczystość przy Obelisku Żołnierzy Niezłomnych i Ofiar Reżimu Komunistycznego.
Wojewoda złoży kwiaty oraz zapali znicze przy pomniku. Przewidziane jest także wystąpienie okolicznościowe.

Organizatorzy: 

Oddział IPN w Lublinie, LUW w Lublinie, prezydent miasta Lublin, marszałek województwa lubelskiego, Kuratorium Oświaty w Lublinie, NBP
 
 
 
9:00
67. rocznica śmierci płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”

67. rocznica śmierci płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”

Data: 

niedziela, 3 Marzec, 2019

Godzina: 

9:00

Miejsce: 

Bazylika Objawień św. Antoniego w Radecznicy

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek weźmie udział w  uroczystościach 67. rocznicy śmierci płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i kpt.  Stanisława Biziora ps. „Eam”.
 
Program uroczystości:
 
9:00 – rozpoczęcie uroczystości, odegranie Hymnu Narodowego
 
9:10 – przemówienie okolicznościowe oraz odczytanie listów
 
9:20 – ceremoniał wojskowy – apel pamięci i salwa honorowa
 
9:40 – złożenie wieńców w krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK
 
10:00 – msza św. w intencji żołnierzy wyklętych w 67. rocznicę śmierci płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”
 
11:15 – Bieg Tropem Wilczym 2019 (start przy wejściu do krypty, meta za Urzędem Gminy w Radecznicy; Bieg ulicami: Klasztorną, Parkową, Gwarną i B. Prusa). 
 
Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 –1963 w obrębie przedwojennych granic RP, poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, a także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.
 
11:30 – wręczenie nagród
 
12:30 – zakończenie uroczystości
 
 
Uroczystości zostały objęte honorowym patronatem wojewody lubelskiego.
 
Przewidziane jest wystąpienie wojewody.
 
Wojewoda  będzie obecny w godz. 9:00 – 12:30.
 
 
 
                                                                                                    ***
 
 
Płk. Marian Pilarski ps. „Jar” – żołnierz Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, żołnierz września 1939 roku, a następnie AK i WiN na Lubelszczyźnie i Ziemi Zamojskiej – został zamordowany w dniu 4 kwietnia 1952 roku na Zamku Lubelskim. Wraz z nim zginął jego podkomendny i towarzysz walk o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej i sowieckiej – kpt. Stanisław Bizior ps. „Eam”. Obaj zostali zakopani w mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, skąd w dniu 23 stycznia 2017 roku badacze IPN wydobyli ich szczątki.

Organizatorzy: 

Stowarzyszenie Głos Bohatera, Klasztor oo. Bernardynów w Radecznicy, Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Zamość, Urząd Gminy Radecznica
 
4
5
6
7
8
9
10
 
10:00
Konferencja „Aktualna sytuacja w ochronie zdrowia w województwie lubelskim”

Konferencja „Aktualna sytuacja w ochronie zdrowia w województwie lubelskim”

Data: 

poniedziałek, 4 Marzec, 2019

Godzina: 

10:00

Miejsce: 

Lubelskie Centrum Konferencyjne, Lublin, Artura Grottgera 2, Sala Audytoryjna S1 (parter)

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestnikiem konferencji pn.  „Aktualna sytuacja w ochronie zdrowia w województwie lubelskim”.
 
Na spotkaniu obecny będzie ekspert w gabinecie politycznym ministra zdrowia Piotr Kaliszewski.
 
Tematyka konferencji będzie dotyczyła aktualnych spraw z zakresu funkcjonowania podmiotów leczniczych w województwie lubelskim. Spotkanie będzie okazją do wymiany oświadczeń między poszczególnymi podmiotami systemu ochrony zdrowia.
 
Omówione zostaną: realizacja norm pielęgniarskich i stan realizacji porozumień płacowych z pielęgniarkami, sytuacja innych grup zawodowych w szpitalach, wynagrodzenie techników elektroradiologii. Przedstawione zostaną aktualne programy ministerstwa finansowanych ze środków unijnych. Będzie też panel dyskusyjny dotyczący zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze srodków publicznych.
 
Przewidziane jest wystąpienie wojewody.
 
Wojewoda będzie obecny do godz. 11:45.

Organizatorzy: 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
 
 
12.00
Uroczystość wręczenia promes w ramach programów Maluch + oraz Senior +

Uroczystość wręczenia promes w ramach programów Maluch + oraz Senior +

Data: 

poniedziałek, 4 Marzec, 2019

Godzina: 

12.00

Miejsce: 

LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala im. Prezydenta R. Kaczorowskiego, Sala Kolumnowa

Opis wydarzenia: 

Podczas uroczystości wiceminister w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz i wojewoda lubelskiPrzemysław Czarnek wręczą przedstawicielom jednostek promesy dofinansowania w ramach programów Maluch + oraz Senior +.
 
12:00-12:20 Sala im. Prezydenta R. Kaczorowskiego
Briefing prasowy dotyczący programów: Maluch +, Senior + oraz Mama 4+ z udziałem wiceministra Krzysztofa Michałkiewicza, wojewody Przemysława Czarnka, dyrektora o/ZUS w Lublinie Piotra Waszaka.
 
12:25-13:00 Sala Kolumnowa
Uroczystość wręczenia promes w ramach Programu Maluch + oraz Senior +
            - Wystąpienie wiceministra Krzysztofa Michałkiewicza
            - Wystąpienie wojewody Przemysława Czarnka
            - Wręczenie przedstawicielom jednostek promes dofinansowania
 
Ponad 19,4 mln zł z programu Ministerstwa Rodziny „MALUCH+ 2019” trafi do województwa lubelskiego na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci. Utworzonych zostanie 1 091 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dofinansowanych zostanie 2 311 już funkcjonujących miejsc opieki, w tym 24 miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz o specjalnych potrzebach.
 
O wsparcie z programu Maluch+ 2019 mogły ubiegać się gminy, samorządy województwa, powiaty oraz podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego. Środki przeznaczone na powstanie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 otrzymały wszystkie projekty zgłoszone do konkursu.
 
W województwie lubelskim podmioty gminne i inne niż jednostki samorządu terytorialnego utworzą 21 nowych placówek opieki dla najmłodszych, oferujących  1 091 nowe miejsca.
 
Samorządy otrzymają ponad 11 mln zł wsparcia na utworzenie i funkcjonowanie nowych  miejsc opieki dla najmłodszych w 12 gminach.
 
W sumie to 493 nowo tworzonych samorządowych miejsc dla maluchów w województwie lubelskim.
 
Podmioty niepubliczne, dzięki wsparciu w kwocie 4,7 mln zł, utworzą 598 miejsc dla najmłodszych w 6 gminach.
 
Samorządy, na terenie których nie działała żadna placówka samorządowa dla najmłodszych po raz kolejny w tej edycji, miały gwarancję otrzymania dofinansowania w wysokości aż 80 proc. kosztów budowy żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnienie dziennego opiekuna. W województwie lubelskim takie dofinansowanie otrzymało 8 samorządów: Biała Podlaska, Jabłonna, Cyców, Milejów, Spiczyn, Serokomla, Poniatowa, Piaski.
 
Blisko 415,4 tys. zł otrzymają samorządy z woj. lubelskiego na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Pozwoli to utworzyć 36 nowych miejsc w Dziennych Domach i Klubach oraz dofinansować kolejne 333 miejsca w placówkach już istniejących.
 
W ramach tegorocznej edycji programu Senior+ w województwie lubelskim powstaną 2 placówki dla osób starszych, z tego 1 Dom i 1 Klub Senior+. Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystać będą mogli seniorzy z miejscowości: Turobin i Werbkowice.

Organizatorzy: 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 
 
15.00
Podpisanie umowy na koncepcję programową S12 Piaski - Dorohusk

Podpisanie umowy na koncepcję programową S12 Piaski - Dorohusk

Data: 

poniedziałek, 4 Marzec, 2019

Godzina: 

15.00

Miejsce: 

Chełm, Biblioteka Publiczna im. M.P Orsetti, ul. Partyzantów 40

Opis wydarzenia: 

W poniedziałek, 4 marca 2019 r., o godzinie 15 podpisana zostanie umowa na opracowanie koncepcji programowej dla S12 od Piask do Dorohuska (z wyłączeniem obwodnicy Chełma). Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestnikiem wydarzenia.

Organizatorzy: 

GDDKiA
 
 
09.00
Powołanie konsultantów w dziedzinie transfuzjologii i toksykologii

Powołanie konsultantów w dziedzinie transfuzjologii i toksykologii

Data: 

wtorek, 5 Marzec, 2019

Godzina: 

09.00

Miejsce: 

LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4, gabinet wojewody

Opis wydarzenia: 

Dr n. med. Katarzyna Błaszkiewicz odbierze akt powołania do pełnienia funkcji konsultanta w dziedzinie transfuzjologii klinicznej, a dr n. med. Jarosław Szponar w dziedzinie toksykologii klinicznej. Nominacje wręczy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Kadencja powołanych konsultantów potrwa 5 lat.

Organizatorzy: 

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
 
 
10.00
Sesja historyczna „Bohaterowie Tacy Jak Wy”

Sesja historyczna „Bohaterowie Tacy Jak Wy”

Data: 

wtorek, 5 Marzec, 2019

Godzina: 

10.00

Miejsce: 

LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Błękitna

Opis wydarzenia: 

Spotkanie historyczne dla młodzieży „Bohaterowie tacy jak Wy” - ukazujące postacie podziemia niepodległościowego jako ludzi bliskich współczesnym młodym ludziom. Sesję otworzy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Podczas spotkania wojewoda wręczy odznaczenia, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego oraz Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz upowszechniania historii Polski.
 
 
10.20 - Wystąpienia:
dr Justyna Dudek - Podziemie antykomunistyczne w latach 1944-195
Marcin Krzysztofik - Nieznany epizod z życia znanego człowieka
Łukasz Pasztaleniec - Likwidacja oddziała Adama Kusza ps. „Garbaty”
dr Rafał Drabik - Jak upamiętniać Żołnierzy Niezłomnych
 
11.30 - Quiz historyczny dla uczniów lubelskich liceów
11.55 – Wręczenie nagród dla uczniów - zwycięzców Quizu przez wojewodę
 
12.00 -  Koncert pieśni patriotycznych pt. „Śpij kolego” w wykonaniu artystów lubelskich we współpracy z Fundacją Eduartte, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski
 
Wykonawcy:
Kamila Lendzion – sopran
Mariola Zagójska - sopran
 
Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorzy: 

Lubelski Oddział IPN, Wojewoda Lubelski, Kuratorium Oświaty w Lublinie
 
 
11.00
Uroczyste posiedzenie Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Lublinie

Uroczyste posiedzenie Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Lublinie

Data: 

wtorek, 5 Marzec, 2019

Godzina: 

11.00

Miejsce: 

Hotel Victoria w Lublinie, ul. Narutowicza 60, sala konferencyjna

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek weźmie udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Lublinie. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie Zarządu, zaproszonych gości, w tym wojewody oraz występy artystyczne.
 
Wojewoda opuści uroczystość ok. 12.15
 
Koła Gospodyń Wiejskich są samorządnymi i niezależnymi organizacjami społeczno-zawodowymi kobiet wiejskich, działającymi w ramach organizacji kółek rolniczych. Reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich.
Program działalności KGW wynika głównie z potrzeb kobiet i ich rodzin oraz potrzeb wsi i rolnictwa. W obecnych czasach program ten jest stale dostosowywany do zmieniających się warunków i koncentruje się on na pięciu obszarach działania, które dotyczą:
   - pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży.
   - działania na rzecz ochrony zdrowia oraz zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich, poprzez rozwój oświaty zdrowotnej, podnoszenie stanu sanitarnego obejść gospodarskich, kultury zdrowotnej mieszkańców wsi oraz pomocy ludziom starszym i niepełnosprawnym;
   - rozwijania różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, aktywnych form walki z bezrobociem, poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, wielofunkcyjnego rozwoju wsi, pozyskiwania dotacji w ramach programów pomocowych dla rolnictwa
  -  racjonalizowania wiejskiego gospodarstwa domowego i działów produkcji rolniczej prowadzonych głównie przez kobiety;
   - zwiększania uczestnictwa mieszkańców wsi w kulturze, kultywowanie folkloru i sztuki ludowej.

Organizatorzy: 

Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Wojewódzka Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Lublinie
 
 
 
 
10.00
75. rocznica pacyfikacji wsi Jamy

75. rocznica pacyfikacji wsi Jamy

Data: 

piątek, 8 Marzec, 2019

Godzina: 

10.00

Miejsce: 

Ostrów Lubelski, cmentarz parafialny; kaplica-mauzoleum w Jamach (2 km od cmentarza)

Opis wydarzenia: 

75 lat temu mieszkańcy wsi zostali wymordowani przez hitlerowców. Zginęły 152 osoby. Pacyfikacja miejscowości była odpowiedzią na  akcję partyzantów z Armii Ludowej. Dzień wcześniej zaatakowali oni stacjonujące we wsi oddziały Własowa, sformowane z obywateli ZSRR, które stanęły po stronie hitlerowskich Niemiec. Następnego dnia z pomocą "własowcom" przyszły jednostki okupanta. W odwecie okupanci bestialsko wymordowali mieszkańców, w tym wiele kobiet i dzieci. Jamy zostały doszczętnie spalone.
 
W uroczystościach upamiętniających ofiary tej zbrodni wezmą udział m.in. przedstawiciel niemieckiej dyplomacji, konsul honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie,  prof. dr hab. Andrzej Kidyba, wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Cmentarz Parafialny w Ostrowie Lubelskim
10.00 – rozpoczęcie uroczystości
- apel poległych - Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina
- złożenie wieńców pod pomnikiem na cmentarzu
Wojewoda i pozostali goście złożą wieńce w asyście wojskowej. Wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów złoży wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek.
- wystąpienie świadka pacyfikacji dra inż. Kazimierza M. Wolskiego, prezesa Fundacji na Rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy
- wystąpienie konsula honorowego Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie  prof. dra hab. Andrzeja Kidyby
 
Kaplica-mauzoleum w Jamach
11.00 – msza św.
- wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości (przed błogosławieństwem)
•          wystąpienie wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek
•          wystąpienie wojewody lubelskiego
•          wystąpienie marszałka województwa lubelskiego
•          wystąpienie burmistrza Ostrowa Lubelskiego
- złożenie wieńców pod Krzyżami
Wojewoda i pozostali goście złożą wieńce w asyście wojskowej. Wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów złoży wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek.
- odsłonięcie tablicy „W obronie wiary i ojczyzny”
Uroczystego odsłonięcie tablicy dokonają wojewoda i pozostali goście.
- złożenie wieńców pod pomnkiem upamiętniającym pacyfikację
Wojewoda i pozostali goście złożą wieńce w asyście wojskowej.Wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów złoży wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek.
ok. 13.00 – zakończenie uroczystości

Organizatorzy: 

Urząd Miejski w Ostrowie Lubelskim
 
 
10:00
X Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służb Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Metropolity Lubelskiego

X Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służb Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Metropolity Lubelskiego

Data: 

sobota, 9 Marzec, 2019

Godzina: 

10:00

Miejsce: 

Lublin, Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, ul. Bursztynowa 20

Opis wydarzenia: 

Od września 2018 roku odbywają się turnieje w 27 dekanatach Archidiecezji Lubelskiej, organizowane przez Księży Duszpasterzy Dekanalnych. W rozgrywkach bierze udział ok 4 000 ministrantów. Do Lublina przyjadą najlepsi i zawalczą o tytuł Mistrza Archidiecezji 2019. Następnie wyjadą do Łowicza, aby reprezentować archidiecezję na Mistrzostwa Polski 1-2 maja 2019 r.
 
 
X Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służb Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Metropolity Lubelskiego rozpoczną się mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika metropolity lubelskiego o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej przy ul. Bursztynowej 20. Następnie wszyscy ministranci i lektorzy rozjadą się z poszczególnych kategorii, do sześciu hal sportowych. Główna hala mistrzostw to hala widowiskowo-sportowa GLOBUS w Lublinie. Hala będzie miejscem rozgrywek finałowych oraz rozdania pucharów i medali, a także meczów gwiazd (ul. Kazimierza Wielkiego 8).
 
 
Program spotkania:
 
 
10.00  msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej
 
11.45  rozpoczęcie rozgrywek w poszczególnych halach sportowych (hala sportowa szkoły podstawowej nr 51 w Lublinie im. Jana Pawła II przy ul. Bursztynowej 22, hala sportowa szkoły podstawowej nr 52 w Lublinie im. Marii Konopnickiej przy ul. Władysława Jagiełły 11, hala sportowa Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie przy ul. Elsnera 5, hala sportowa Uniwersytetu Medycznego przy ul. Doktora Witolda Chodźki 15, hala sportowa Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Głębokiej 31, hala sportowa XXX LO, ul. Wajdeloty 12)
 
17.00  mecze towarzyskie Gwiazd – Gala Mistrzów
 
18.00  mecze finałowe
 
19.00  rozdanie nagród i zakończenie rozgrywek
 
 
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie obecny na mszy św.
 
Przewidziane jest wystąpienie wojewody.
 

Organizatorzy: 

Archidiecezja Lubelska
 
 
13:00
Piknik wojskowy pod hasłem „20 lat Polski w NATO”

Piknik wojskowy pod hasłem „20 lat Polski w NATO”

Data: 

sobota, 9 Marzec, 2019

Godzina: 

13:00

Miejsce: 

Siedziba Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, ul. Herberta 49 w Lublinie

Opis wydarzenia: 

Piknik wojskowy „20 lat Polski w NATO” jest częścią oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski w dniu 12 marca 1999 roku do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 
Piknik zorganizowany będzie w formie „otwartych koszar”. Każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią współpracy wojskowej w NATO, będzie mógł tego dnia wejść na teren jednostki wojskowej. W trakcie pikniku o godz. 13.00 nastąpi ceremonialne podniesienie na maszt flagi Rzeczpospolitej Polskiej i NATO, przy hymnach Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego odegranego przez Orkiestrę Wojskową.
 
 
Piknik będzie trwał w godz. 11.00-16.00.
 
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie obecny od godz. 13.00-14:00.
 
 
Program spotkania:
 
 
11.00  rozpoczęcie pikniku
 
11.05  rozpoczęcie prezentacji sprzętu będącego na wyposażeniu wojska i służb mundurowych oraz grup rekonstrukcji historycznych
 
12.00  występ chóru „Sławiniacy” z klubu bdowWB
 
12.40  koncert orkiestry wojskowej
 
13.00  wciągnięcie flagi RP i NATO oraz odegranie hymnów RP i NATO
 
 Wystąpienie wojewody lubelskiego
 
13.10  występ solistów z klubu bdowWB
 
13.40  koncert Orkiestry Wojskowej
 
14.00  pokaz etiud kuglarskich oraz cyrkowych
 
14.30  pokaz musztry paradnej (lub pokaz dynamiczny)
 
15.00  Pokaz szermierki w wykonaniu sekcji szermierki dawnej ze Szkoły Fechtunku „FECHTSCHULE FALCO” z klubu bdow WB
 
 
Dodatkowo podczas trwania festynu przeprowadzone zostaną: warsztaty kuglarskie prowadzone przez członków Akademii Sztukmistrzów z Klub bdow WB w Lublinie, pokaz strojów kawaleryjskich oraz rzędu końskiego z różnych epok, przejażdżki w siodle, konkurs w strzelaniu z łuku, prezentacja zbiorów Grupy Rekonstrukcji Historycznych „FRONT” z Klubu bdow WB w Lublinie, malowanie twarzy przez instruktorów z klubu bdow WB w Lublinie.
 
Pikniki, 9 marca br., odbędą się w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Organizatorzy: 

Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
09.00
Wręczenie promes

Wręczenie promes

Data: 

poniedziałek, 11 Marzec, 2019

Godzina: 

09.00

Miejsce: 

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa

Opis wydarzenia: 

Informujemy, że 11 marca  br. (poniedziałek), odbędzie się uroczystość wręczenia promes. Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek oraz wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczą promesy  na zadania związane z likwidacją osuwisk, ochroną wąwozów lessowych przed erozją oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych na swoim terenie. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele samorządów.
 
 
Zaplanowane są wystąpienia wicemarszałek Sejmu RP oraz wojewody lubelskiego.
 
Podczas uroczystości możliwe family photo.
 
Po zakończeniu uroczystości przewidziane są indywidualne wypowiedzi dla mediów.
 
 
Gminy i powiaty z woj. lubelskiego otrzymają w tym roku aż 45, 7 mln zł dotacji z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczonej na ten cel. Jest to kwota gigantyczna..
 
Łącznie z powyższego dofinansowania skorzysta 48 samorządów województwa lubelskiego.
 
Na liście dofinansowania znalazły się gminy: Batorz, Biszcza, Borki, Bychawa, Chodel, Dołhobyczów, Dzwola, Dzierzkowice, Fajsławice, Frampol, Garbów, Godziszów, Goraj, Horodło, Jastków, Józefów nad Wisłą, Kamionka, Kazimierz Dolny, Komarów- Osada, Końskowola, Krynice, Krzczonów, Kurów, Leśniowice, Modliborzyce, Nałęczów, Niemce, Rachanie, Rudnik, Rybczewice, Stary Zamość, Strzyżewice, Sułów, Szastarka, Telatyn, gmina i miasto Tomaszów Lubelski, Trzeszczany, Turobin, Wąwolnica, Wilkołaz, Wilków, Zakrzówek oraz powiaty: biłgorajski, kraśnicki, lubelski, opolski oraz zamojski.
 
W poprzednich latach dotacje przyznane jednostkom samorządu terytorialnego województwa lubelskiego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wyniosły: w 2013 r.- 7,6 mln zł; w 2014 r. – 8,5 mln zł; w 2015 r. – 12 mln zł; w 2016 r. 7,5 mln zł; w 2017 r. 12 mln zł, w 2018 r. 37,1 mln zł.
 
Przyznana w tym roku kwota dofinansowania jest najwyższą otrzymaną przez województwo lubelskie.

Organizatorzy: 

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
 
 
11.00
Kampania informacyjna przeciw handlowi ludźmi

Kampania informacyjna przeciw handlowi ludźmi

Data: 

poniedziałek, 11 Marzec, 2019

Godzina: 

11.00

Miejsce: 

Lublin, Plac Teatralny pod CSK; Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Błękitna

Opis wydarzenia: 

Informujemy, że w dniu 11 marca 2019 r. w Lublinie na Placu Teatralnym pod Centrum Spotkania Kultur pojawi się czerwony, dwupiętrowy autobus londyński. Jego obecność jest elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi.
 

Kampania ma na celu podnoszenie świadomości społecznej oraz ochronę potencjalnych ofiar przed różnymi formami wykorzystywania, składającymi się na współczesne niewolnictwo - handel ludźmi.
 

O godz. 11.00 na Placu Teatralnym pod Centrum Spotkania Kultur w Lublinie rozpocznie się konferencja prasowa inaugurująca kampanię. Są przewidziane przemówienia organizatorów oraz gospodarzy Lubelszczyzny, w tym wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Odpowiedzą oni również na pytania mediów.
 

O godz. 11:30 w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, ul. Spokojna 4, rozpocznie się seminarium na temat współczesnego niewolnictwa – handlu ludźmi, skierowane do pracowników urzędów pracy, pomocy społecznej, pedagogów szkolnych, służb mundurowych. Do udziału zaproszeni zostali również przedstawiciele innych podmiotów, zainteresowani tą tematyką.
 
Seminarium otworzy wojewoda lubelski.
 

W wydarzeniu udział wezmą: przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej w Warszawie, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji, Straży Granicznej, Fundacji La Strada oraz Armii Zbawienia, a także przedstawiciele Brytyjskiej Agencji do Spraw Walki z Nadużyciami w Pracy (Gangmasters and Labour Abuse Authority) oraz Brytyjskiej Agencji do Spraw Walki z Poważną Przestępczością (National Crime Agency).
 

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie LUW w zakładce komunikaty:
https://www.lublin.uw.gov.pl/komunikaty/kampania-informacyjno-edukacyjna...

Organizatorzy: 

Ambasada Brytyjska w Warszawie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacja La Strada, Armia Zbawienia, Policja, Straż Graniczna, Wojewoda Lubelski
 
 
14.00
Uroczyste otwarcie diagnostyki obrazowej w szpitalu MSWiA w Lublinie

Uroczyste otwarcie diagnostyki obrazowej w szpitalu MSWiA w Lublinie

Data: 

wtorek, 12 Marzec, 2019

Godzina: 

14.00

Miejsce: 

Lublin, Szpital MSWiA, ul. Grenadierów 3

Opis wydarzenia: 

W SP ZOZ MSWiA w Lublinie zostanie otwarty Dział Diagnostyki Obrazowej. W uroczystości weźmie udział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Gości powita dyrektor placówki Jarosław Ostrowski. Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe oraz prezentacja multimedialna ostatnio realizowanych i planowanych inwestycji.  Nowo otwarty dział poświęci metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
 
Wojewoda będzie obecny na uroczystości do ok. godz. 14.30.

Organizatorzy: 

SP ZOZ MSWiA w Lublinie
 
 
 
09.00
Briefing prasowy dotyczący ogłoszenia naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku

Briefing prasowy dotyczący ogłoszenia naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku

Data: 

czwartek, 14 Marzec, 2019

Godzina: 

09.00

Miejsce: 

LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala im. Prezydenta R. Kaczorowskiego

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oficjalnie ogłosi rozpoczęcie naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku na zadania powiatowe i zadania gminne. Podane zostaną m.in. szczegółowe informacje dotyczące kryteriów naboru, terminu i sposobu składania wniosków.

Organizatorzy: 

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
 
 
11.15
Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie

Regionalny Kongres Zawodowy w Lublinie

Data: 

czwartek, 14 Marzec, 2019

Godzina: 

11.15

Miejsce: 

Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne w Lublinie, ul. Dworcowa 11

Opis wydarzenia: 

Od 1 marca przez ponad miesiąc w całym kraju organizowane są Regionalne Kongresy Zawodowe, by prezentować zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w znowelizowanym w ubiegłym roku prawie oświatowym. W Lublinie Kongres będzie odbywał się 14 marca 2019 r.
 
Regionalny Kongres Zawodowy ma za zadanie przedstawić ogromny potencjał szkół prowadzących kształcenie zawodowe i techniczne w regionie, dać przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między szkołami a pracodawcami, popularyzować szkolnictwo zawodowe.
 
W kongresie weźmie udział sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Marzena Machałek, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.
 
 
Program:
 
10.00 - Rozpoczęcie i otwarcie Targów Edukacyjnych
10.15 – Rozpoczęcie części ogólnej Lubelskiego Kongresu Zawodowego
•          powitanie gości i wystąpienie Teresy Misiuk, lubelskiego kuratora oświaty
•          Odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego – rozwój szkolnictwa branżowego – Teresa Misiuk
•          Zmiany w szkolnictwie branżowym. Przedstawienie rozwiązań zwiększających wpływ pracodawców na funkcjonowanie kształcenia zawodowego – Teresa Misiuk,
ok.11.15 - Wręczenie podziękowań pracodawcom za działania na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego. Wojewoda i kurator oświaty będą towarzyszyć wiceminister Marzenie Machałek podczas wręczania  podziękowań.
11.30 – Briefing prasowy z udziałem ministra, wojewody i kuratora oświaty
12.00-13.00 – Zwiedzanie stoisk szkół z udziałem ministra, wojewody i kuratora oświaty

Organizatorzy: 

Kuratorium Oświaty w Lublinie
 
 
09.00
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego

Data: 

piątek, 15 Marzec, 2019

Godzina: 

09.00

Miejsce: 

Urząd Marszałkowski w Lublinie, ul. Artura Grottgera 4, sala konferencyjna – parter

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie przewodniczył kolejnemu posiedzeniu plenarnemu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego.
 
Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia dotyczące m.in. zamówień publicznych. Przedstawiona zostanie też opinia w sprawie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Wręczony zostanie również akt powołania nowemu członkowi Rady.

Organizatorzy: 

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
12.00
Inauguracja kampanii informacyjnej dot. „Nowej piątki” w województwie lubelskim

Inauguracja kampanii informacyjnej dot. „Nowej piątki” w województwie lubelskim

Data: 

wtorek, 19 Marzec, 2019

Godzina: 

12.00

Miejsce: 

Lublin, parking przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, ul. Spokojna 4

Opis wydarzenia: 

"Ruszamy w Polskę, żeby informować o naszych nowych propozycjach programowych" – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki inaugurując akcję informacyjną "Nowej piątki". W Lublinie briefing prasowy z udziałem wicemarszałka Sejmu RP Beaty Mazurek i wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka  dot. „Nowej piątki” odbędzie się przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim.
 
Po briefingu marszałek, wojewoda oraz pracownicy LUW wyruszą w trasę specjalnie oznakowanym samochodem, żeby informować o nowych rozwiązaniach dla Polaków. Samochód odwiedzi na początku gminy: Jastków, Garbów i Niemce (pow. lubelski). Będzie zaparkowany przy urzędach gminy. Docelowo akcja informacyjna dotrze do wszystkich gmin województwa.

Organizatorzy: 

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
 
 
13.00
Konferencja prasowa nt. akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”

Konferencja prasowa nt. akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”

Data: 

środa, 20 Marzec, 2019

Godzina: 

13.00

Miejsce: 

LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala im. Prezydenta R. Kaczorowskiego

Opis wydarzenia: 

Konferencja prasowa promuje akcję „Twój Dar Serca dla Hospicjum” skierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej. Jest to kolejna, jedenasta już edycja akcji Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, której liderem organizacyjnym jest  Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Podczas spotkania zostanie przedstawiony m. in. harmonogram jej przebiegu, podane zostaną cele, na  które zostaną zebrane środki pieniężne.
 
W konferencji prasowej weźmie udział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Obecni będą także: o. Filip Buczyński – prezes Hospicjum, Agata Łaguna – koordynator akcji, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, Eugeniusz Pelak – lubelski wicekurator oświaty oraz Barbara Danieluk – z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki UM Lublin.
 
Celem akcji jest rozbudzenie wrażliwości młodzieży szkolnej na potrzeby ludzi chorych i potrzebujących wsparcia. Zbiórka środków pieniężnych na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie bezpośrednio angażuje uczniów w pomoc rówieśnikom, terminalnie i nieuleczalnie chorym dzieciom.

Organizatorzy: 

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie
 
 
09.30
Turniej Piłki Nożnej o Puchar Żołnierzy Wyklętych

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Żołnierzy Wyklętych

Data: 

czwartek, 21 Marzec, 2019

Godzina: 

09.30

Miejsce: 

Lublin, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Al. Zygmuntowskie 4

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek otworzy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Żołnierzy Wyklętych.
 
Do udziału w turnieju zgłosiły się chłopięce drużyny z lubelskich szkół podstawowych. Rozegrane zostaną 15 minutowe mecze. W turnieju udział weźmie 6 drużyn liczących po 10 zawodników i zostanie on przeprowadzony zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Piłki Nożnej.
 
Rozgrywki na hali MOSiR w Lublinie rozpoczną się hymnem narodowym, a symbolicznego otwarcia dokonają kombatanci: ppor. Jan Jabłoniec "Fiat", por. Zbigniew Stanecki "Zjawa" oraz kpt. Aleksander Kuchciewicz "Żbik".
 
Ok. godz. 15. 00 zostaną wręczone puchary, medale i pamiątkowe dyplomy, a także nagroda dla najlepszego bramkarza, najlepszego zawodnika i najskuteczniejszego piłkarza turnieju.
 
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski
Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola
Wojewódzki Komendant OHP dr Piotr Gawryszczak
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie
Klub Inteligencji Katolickiej w Lublinie
GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ

Organizatorzy: 

Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Marcin Jakóbczyk – radny Rady Miasta Lublin, Stowarzyszenie Głos Bohatera
 
 
11.00
Sympozjum „Zdrowy Styl Życia”

Sympozjum „Zdrowy Styl Życia”

Data: 

czwartek, 21 Marzec, 2019

Godzina: 

11.00

Miejsce: 

Lublin, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, ul. Ogrodowa 16, sala gimnastyczna

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestniczył w sympozjum „Zdrowy Styl Życia”. Podczas rozpoczęcia wydarzenia wygłosi okolicznościowe przemówienie. Gości przywita i spotkanie otworzy dyrektor liceum Małgorzata Klimczak. Sympozjum poprowadzą uczniowie.
 
Program sympozjum:
•          „Stres psychologiczny – istota, sposoby zmagania się” (prof. zw. dr hab. Stanisława Steuden, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej KUL)
•          dyskusja
•          „Styl życia a zdrowie psychiczne” – dr Małgorzata Łysiak, Katedra Psychologii Klinicznej KUL)
•          dyskusja
•          „Mity i fakty o diagnostyce endoskopowej przewodu pokarmowego” – dr n. med. Jarosław Drabko, Gastromed
•          dyskusja
•          pokaz i degustacja zdrowej żywności zorganizowana przez uczniów
 
Przewidywana obecność wojewody na sympozjum do ok. 11.40

Organizatorzy: 

II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie
 
 
10:00
Otwarcie hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Żyrzynie

Otwarcie hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Żyrzynie

Data: 

piątek, 22 Marzec, 2019

Godzina: 

10:00

Miejsce: 

Żyrzyn, ul. Tysiąclecia 143

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestniczyć w uroczystym otwarciu hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie. Obecny będzie też przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 
Obiekt posiada mechaniczną wentylację i klimatyzację. Jest przystosowany do gry w piłkę nożną halową, ręczną, koszykówkę i siatkówkę. Zaawansowana automatyka pozwala chociażby na zdalne sterowanie podwieszanymi koszami do koszykówki. Znajdują się też tam m.in. szatnia z prysznicami, sala gimnastyczna do ćwiczeń fitness. Hala będzie służyła również do organizacji uroczystości kulturalnych. Wyposażona jest w trybuny i scenę. Przy hali znajduje się parking z placem manewrowym.
 
Koszt budowy hali sportowej wyniósł ponad 4 mln zł.  Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosło 2,25 mln zł.
 
Po symbolicznym przecięciu wstęgi, hala zostanie poświęcona przez proboszcza lokalnej parafii ks. Mirosława Sypułę.
Podczas uroczystości wręczone zostaną statuetki dla osób zaangażowanych w realizację inwestycji.
 
 
Przewidziane jest wystąpienie wojewody lubelskiego.

Organizatorzy: 

SP im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie, wójt gminy Żyrzyn
 
 
12:00
Otwarcie wystawy pt. Akcja „Żegota” Polski Podziemnej

Otwarcie wystawy pt. Akcja „Żegota” Polski Podziemnej

Data: 

piątek, 22 Marzec, 2019

Godzina: 

12:00

Miejsce: 

Urząd Pocztowy Lublin 1, ul. Krakowskie Przedmieście 50, hol na parterze

Opis wydarzenia: 

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Pocztą Polską zaprezentuje w pięciu miastach ekspozycję poświęconą „Żegocie”.
 
W Lublinie wystawa pt. Akcja „Żegota” Polski Podziemnej zostanie otwarta 22 marca o godzinie 12:00 w Urzędzie Pocztowym przy ul. Krakowskie Przedmieście 50.
 
W spotkaniu uczestniczyć będzie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Wystawa przygotowana w polsko-angielskiej wersji językowej, składa się z kilkunastu kompletów plansz. Powstała z inicjatywy zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy. Autorami wystawy są dr Marcin Urynowicz i dr Paweł Rokicki.
 
 
Program uroczystości:
 
12.00 rozpoczęcie uroczystości w holu gmachu
 
- powitanie przez przedstawiciela Poczty
 
- wystąpienie dyrektora lubelskiego oddziału IPN
 
- wystąpienie wojewody lubelskiego
 
- wystąpienia pozostałych gości
 
- prezentacja wystawy i historia akcji „Żegota”  (dr Janusz Kłapeć)
 
12.30  zwiedzanie wystawy

Organizatorzy: 

Poczta Polska S.A., IPN
 
 
17:00
Premiera filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK”

Premiera filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK”

Data: 

piątek, 22 Marzec, 2019

Godzina: 

17:00

Miejsce: 

Zamość, ul. Odrodzenia 9, Centrum Kultury Filmowej “Stylowy”

Opis wydarzenia: 

W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski - dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Film przypomina strukturę oraz historię działalności II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej.
 
II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej uważa się za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyźnie po 1947r. To fenomen organizacyjny i społeczny.
 
Na premierze będzie obecny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
„Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” został  wyprodukowany przez ŚZŻAK Okręg Zamość i Telewizję Polską S. A. TVP3 Lublin. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
 
Podczas spotkania wojewoda lubelski w imieniu premiera wręczy  Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości kilkunastu osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu, a także dyplom uznania nadany przez wojewodę.

Organizatorzy: 

ZŻAK Okręg Zamość, TVP3 Lublin, Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu
 
 
 
12:00
Wręczenie Złotego Krzyża Zasługi ks. kan. Jerzemu Grochowskiemu

Wręczenie Złotego Krzyża Zasługi ks. kan. Jerzemu Grochowskiemu

Data: 

niedziela, 24 Marzec, 2019

Godzina: 

12:00

Miejsce: 

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Starym Uścimowie, Uścimów 35

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczy kapelanowi siedleckiego Oddziału PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) ks. kan. Jerzemu Grochowskiemu, Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki.
 
 
O  godzinie 12:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Starym Uścimowie odbędzie się msza św. Na zakończenie nabożeństwa wojewoda wręczy odznaczenie.
 
 
Przewidziane jest wystąpienie wojewody.

Organizatorzy: 

Zarząd Oddziału PTTK „Podlasie” w Siedlcach
 
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
10.00
Konferencja oraz briefing prasowy na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych

Konferencja oraz briefing prasowy na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych

Data: 

środa, 27 Marzec, 2019

Godzina: 

10.00

Miejsce: 

LUW w Lublinie, ul Spokojna 4, Sala Błękitna, Sala im. Prezydenta R. Kaczorowskiego

Opis wydarzenia: 

Powszechnemu i dobrowolnemu systemowi oszczędzania, dostępnemu dla wszystkich osób zatrudnionych, będzie poświęcona konferencja zorganizowana przez  Polski Fundusz Rozwoju. W ramach spotkania zaplanowany jest panel dotyczący ogólnych założeń wdrożenia nowych rozwiązań, szkolenie oraz dyskusja.
 
Konferencję w Sali Błękitnej otworzy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (spotkanie potrwa do godziny 14:00).
 
O godz. 11.30 w Sali im. Prezydenta R. Kaczorowskiego odbędzie się briefing prasowy z udziałem wojewody Przemysława Czarnka oraz prezesa Zarządu PFR Potal PPK Roberta Zapotocznego dotyczący założeń wdrożenia nowych rozwiązań oraz możliwości jakie dają Pracownicze Plany Kapitałowe.
 
Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa.
 
Publiczny system emerytalny gwarantuje pracującym emeryturę, jednak starzenie się społeczeństwa spowoduje, że świadczenia te nie będą wysokie. Problem niskich emerytur dotyczy zwłaszcza młodego pokolenia, szczególnie osób, które mają obecnie poniżej 40 lat i nie zgromadziły tzw. kapitału początkowego w ZUS. Program Pracowniczych Planów Kapitałowych stanowi uzupełnienie emerytury – zgromadzony kapitał na pracowniczym koncie PPK sprawi, że przyszli emeryci będą zamożniejsi. Przełoży się to na wyższy standard życia Polaków na starość.
 
1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), realizowana w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Podpisanie ustawy poprzedzone było wielomiesięcznymi szerokimi konsultacjami społecznymi, mającymi na celu uzgodnienie rozwiązań korzystnych dla wszystkich zaangażowanych stron.
 
Ustawa o PPK tworzy nowe możliwości gromadzenia środków dla osób zatrudnionych. Poszerzenie systemu długoterminowego oszczędzania o to nowe rozwiązanie jest wzorowane na doświadczeniach wielu krajów, w których funkcjonują podobne programy pracownicze.

Organizatorzy: 

Polski Fundusz Rozwoju
 
 
14.00
Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

Data: 

środa, 27 Marzec, 2019

Godzina: 

14.00

Miejsce: 

Teatr Muzyczny w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

Opis wydarzenia: 

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI - UNESCO) w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".
 
Z okazji przypadającego Międzynarodowego Dnia Teatru, w Lublinie zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia dla ludzi związanych ze sceną. W uroczystości wezmą udział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. 
 
Program wydarzenia:
14.00 – rozpoczęcie uroczystości
- powitanie gości
- odczytanie międzynarodowego orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (aktor teatru muzycznego)
- wystąpienia organizatorów:
•          wystąpienie marszałka województwa lubelskiego
•          wystąpienie prezydenta miasta Lublin
- wystąpienia zaproszonych gości
•          wystąpienie poseł na Sejm RP Elżbiety Kruk (odczytanie listu od MKiDN)
•          wystąpienie wojewody lubelskiego
Wojewoda  wręczy odznaczenie państwowe - Srebrny Krzyż Zasługi w asyście poseł na Sejm RP Elżbiety Kruk.
Wojewoda będzie asystował poseł Elżbiecie Kruk przy wręczaniu następujących odznaczeń resortowych (MKDiN):
•          Brązowych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2 szt.)
•          Odznak honorowych Zasłużony dla Kultury Polskiej (6 szt.)
- wręczenie wyróżnień marszałka województwa lubelskiego
- wręczenie wyróżnień prezydenta miasta Lublin
- część artystyczna
ok. 16.00 – zakończenie uroczystości

Organizatorzy: 

Marszałek województwa lubelskiego, prezydent miasta Lublin
 
 
16.00
Publiczne zebranie Towarzystwa Naukowego KUL połączone z wręczeniem Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Wilkowi

Publiczne zebranie Towarzystwa Naukowego KUL połączone z wręczeniem Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Wilkowi

Data: 

środa, 27 Marzec, 2019

Godzina: 

16.00

Miejsce: 

Lublin, KUL, Al. Racławickie 14, Collegium Jana Pawła II, sala C-1031

Opis wydarzenia: 

Z udziałem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka odbędzie się uroczyste zebranie Towarzystwa Naukowego KUL połączone z wręczeniem Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Wilkowi.
 
Program wydarzenia:
16.00 – rozpoczęcie uroczystości
- wystąpienie prezesa TN KUL
- sprawozdanie sekretarza generalnego TN KUL
- wręczenie nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2018 ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Wilkowi SDB poprzedzone laudacją bp. prof. dr. hab. Jana Kopca (nagroda za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Nagroda przyznawana jest przez zarząd Towarzystwa Naukowego KUL od 1974 r. Pierwszym laureatem był prof. Władysław Tatarkiewicz).
- słowo rektora KUL, ks. prof. Antoniego Dębińskiego
wystąpienia zaproszonych gości:
- słowo abp. Stanisława Budzika
- wystąpienie wojewody lubelskiego
- wystąpienie przedstawiciela prezydenta miasta Lublin
- odczyt laureata: Wizytator apostolski Achilles Ratii w Lublinie w 1918 r.
- występ Chóru Akademickiego KUL
ok. 17.00 – zakończenie uroczystości

Organizatorzy: 

Towarzystwo Naukowe KUL
 
 
09.30
Wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi J. K. Ardanowskiego w województwie lubelskim

Wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi J. K. Ardanowskiego w województwie lubelskim

Data: 

czwartek, 28 Marzec, 2019

Godzina: 

09.30

Miejsce: 

Bistro "Podolanka", Bogucin 100; LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa; Tuczapy, Nabróż 6

Opis wydarzenia: 

Informujemy, że 28 marca br. minister rolnictwa i rozwoju wsi J. K. Ardanowski odwiedzi nasze województwo. Podczas wizyty ministrowi będzie towarzyszył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Bistro "Podolanka", Bogucin 100
09.30 - Spotkanie z hodowcami świń rasy puławskiej.
 
Podczas spotkania odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Dekoracji dokona minister rolnictwa i rozwoju wsi J. K. Ardanowski w asyście wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Zostanie wręczony Złoty  i Brązowy Krzyż Zasługi.
 
 Podczas uroczystości przewidziane są wystąpienia zaproszonych gości: ministra rolnictwa J. K. Ardanowskiego, wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka oraz członka Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastiana Trojaka.
 
LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4. Sala Kolumnowa
11:00- Spotkanie inauguracyjne Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego
 
 - wystąpienie wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka
 - wystąpienie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego
 - wystąpienie członka Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastiana Trojaka
 - wręczenie aktów powołania do Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego z przedstawieniem przewodniczącego i wiceprzewodniczącego (akty powołania wręczy wojewoda lubelski wraz z ministrem rolnictwa)
 
Tuczapy, Nabróż 6
14:00– Uroczyste otwarcie zmodernizowanego magazynu zbożowego Zamojskich Zakładów Zbożowych w Tuczapach.

Organizatorzy: 

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", Lubelski Urząd Wojewódzki, Zamojskie Zakłady Zbożowe
 
 
8.45
Briefing prasowy „Pociągiem z Lublina do Zaklikowa”

Briefing prasowy „Pociągiem z Lublina do Zaklikowa”

Data: 

czwartek, 28 Marzec, 2019

Godzina: 

8.45

Miejsce: 

Lublin, plac Dworcowy, stacja PKP peron 1

Opis wydarzenia: 

Informujemy o briefingu prasowym „Pociągiem z Lublina do Zaklikowa”, który odbędzie się w czwartek, tj. 28.03. br. w Lublinie na stacji PKP peron 1 przy placu Dworcowym. Dotyczyć będzie realizacji projektu pn. „Prace na liniach kolejowych 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów” oraz jego efektów dla województwa.
 
W briefingu udział wezmą: Przemysław Czarnek wojewoda lubelski, Arnold Bresch członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Marcin Egert, dyrektor projektu PLK oraz Andrzej Matysiewicz, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie PLK.

Organizatorzy: 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
 
 
10.00
Zebranie i szkolenie Państwowej Straży Rybackiej

Zebranie i szkolenie Państwowej Straży Rybackiej

Data: 

piątek, 29 Marzec, 2019

Godzina: 

10.00

Miejsce: 

LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Błękitna

Opis wydarzenia: 

Zorganizowane zebranie połączone będzie ze szkoleniem dla Społecznej Straży Rybackiej z województwa lubelskiego. Do udziału w zebraniu został zaproszony wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który spotkanie otworzy. Uczestniczyć w nim będą strażnicy, a także, po raz pierwszy, policjanci ze wszystkich powiatów.
 
Celem szkolenia jest przedstawienie podstawowych zagadnień z ustawy o rybactwie śródlądowym, poruszenie kwestii uprawnień PSR i SSR oraz zacieśnienie współpracy między wymienionymi służbami.

Organizatorzy: 

Państwowa Straż Rybacka w Lublinie
 
 
 
13.00
Jubileusz trzech lat funkcjonowania rządowego programu „Rodzina 500 plus”

Jubileusz trzech lat funkcjonowania rządowego programu „Rodzina 500 plus”

Data: 

niedziela, 31 Marzec, 2019

Godzina: 

13.00

Miejsce: 

Puławy, Zespół Szkół Technicznych, ul. Wojska Polskiego 7, hala sportowa

Opis wydarzenia: 

Informujemy, że 31 marca br., w niedzielę, na terenie hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach odbędzie się rodzinny piknik z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zorganizowany z okazji jubileuszu trzech lat funkcjonowania rządowego programu „Rodzina 500 plus”. W uroczystości weźmie udział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek
 
W programie imprezy przewidziane są liczne atrakcje dla dzieci - m.in. gry, animacje i poczęstunek oraz tort okolicznościowy i występ artysty młodzieżowej sceny muzycznej Dawida Kwiatkowskiego.
 
Szczegółowe zasady udziału mediów w wydarzeniu zostaną podane przez KPRM na stronie internetowej https://www.premier.gov.pl/dla-mediow.html

Organizatorzy: 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Lubelski Urząd Wojewódzki