Konferencja prasowa dotycząca programu „Rodzina 500+”
Data: poniedziałek, 1 Luty, 2021 Miejsce: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa Opis wydarzenia: W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja prasowa poświęcona programowi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: „Rodzina 500+”.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka i zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej LUW Mariusz Kidaj omówią zasady naboru wniosków na nowy okres świadczeniowy drogą elektroniczną, który rusza 1 lutego br., i podsumują dotychczasowe działania dotyczące świadczenia wychowawczego na terenie województwa lubelskiego.
***
Program jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin, głównym instrumentem polityki rodzinnej realizujący trzy główne cele: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycja w rodzinę. Wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku.
Uwaga! Konferencja odbędzie się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie wymaganej odległości między uczestnikami spotkania.
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
|
Konferencja prasowa w związku z przełączeniem numeru alarmowego 998 do CPR
Miejsce: Lubelski Urząd Wojewódzki, Lublin, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa Opis wydarzenia: W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja prasowa w związku z przełączeniem numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
W spotkaniu udział wezmą wojewoda lubelski Lech Sprawka, lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej gen. Grzegorz Alinowski, kierownik lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Jarosław Szymczyk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Andrzej Odyniec.
Pilotażowe przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 przez CPR w Lublinie rozpocznie się w województwie lubelskim 8 lutego 2021 r. Do 15 lutego br., zostaną przełączone wszystkie miejskie i powiatowe komendy Państwowej Straży Pożarnej, które obsługują numer alarmowy 998.
W czerwcu 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, natomiast na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.
Uwaga! Konferencja odbędzie się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zachowanie wymaganej odległości między uczestnikami spotkania.
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki
|
|
|
|
|
|
Otwarcie Żłobka Miejskiego nr 1 w Łukowie
Data: poniedziałek, 8 Luty, 2021 Miejsce: Łuków, ul. Piłsudskiego 18 Opis wydarzenia: Z udziałem wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika odbędzie się uroczyste otwarcie Żłobka Miejskiego nr 1 w Łukowie.
Inwestycja została dofinansowana w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2020, moduł 1a.
Placówka powstała przy Miejskim Przedszkolu nr 2 i jest przeznaczona dla 48 dzieci do lat 3.
Zakończył się już pierwszy nabór do żłobka. Od 11 do 22 stycznia br., rodzice i opiekunowie mogli zgłaszać chęć przyjęcia dzieci do nowo powstałej placówki.
Organizatorzy: Burmistrz Miasta Łuków, Przewodniczący Rady Miasta Łuków
|
|
81. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir
Miejsce: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, ul. Narutowicza 6, Pomnik Matki Sybiraczki przy Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa Opis wydarzenia: W dniu 10 lutego 1940 roku władze Związku Sowieckiego przeprowadziły pierwszą z masowych deportacji obywateli II Rzeczypospolitej w głąb państwa sowieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wśród deportowanych były rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei. Wielu umarło podczas transportu, a tysiące nie wróciły do kraju. Celem deportacji była eksterminacja polskiej ludności, rozbicie społecznej struktury narodu oraz dostarczenie totalitarnemu sowieckiemu imperium bezpłatnej siły roboczej.
Uroczystości rocznicowe są okazją do oddania hołdu ofiarom tych tragicznych wydarzeń. W tegorocznych obchodach weźmie udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Program uroczystości:
Bez udziału wojewody lubelskiego: /osobą reprezentująca jest z-ca dyr. Biura Wojewody Waldemar Podsiadły/
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6)
godz. 11.00 Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych, w intencji Polaków zmarłych i pomordowanych na zesłaniu.
godz. 12.00 Przejście uczestników uroczystości do pomnika Matki Sybiraczki
Pomnik Matki Sybiraczki przy Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12)
godz. 12.15 Uroczystości przy pomniku Matki Sybiraczki:
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
Z udziałem wojewody lubelskiego
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie (ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa)
godz. 14.00 Ceremonia wręczenia medali Pro Patria
- Hymn Sybiraków
- Wprowadzenie do uroczystości i powitanie gości
- Wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
- Wręczenie medali Pro Patria
Uroczystość związana z obchodami 80. urodzin Janusza Pawłowskiego Prezesa Związku Sybiraków
- Wręczenie okolicznościowego Dyplomu Uznania Wojewody Lubelskiego
- Wręczenie okolicznościowego wyróżnienia Marszałka Województwa Lubelskiego „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego"
- Zakończenie spotkania
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej o. Lublin, Związek Sybiraków o. Lublin, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, Bursa Szkolna nr 2 w Lublinie, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
|
17. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego
Miejsce: Tablica na gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie poświęcona pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego, Lublin, ul. Spokojna 4 Opis wydarzenia: 11 lutego 2021 roku mija 17. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Z tej okazji przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej 4 w Lublinie odbędzie się krótka uroczystość rocznicowa. Pod tablicą poświęconą gen. Ryszardowi Kuklińskiemu złożą kwiaty wojewoda lubelski Lech Sprawka, przedstawiciele marszałka województwa lubelskiego, prezydenta Miasta Lublin oraz młodzież akademicka.
Program uroczystości:
godz. 10.00 - rozpoczęcie uroczystości i słowo wstępne – Waldemar Podsiadły (pełnomocnik Wojewody ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów) – przypomnienie postaci gen. Ryszarda Kuklińskiego i okoliczności powstania tablicy jemu poświęconej
- złożenie kwiatów
godz. 10.15 - zakończenie uroczystości
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Miejsce: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, Sala Kolumnowa Opis wydarzenia:
Obchodzony 11 lutego Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 jest okazją do promocji i przypomnienia zasad funkcjonowania numeru alarmowego 112: kiedy dzwonić na numer alarmowy 112, jak zgłaszać zdarzenia i co robić w nagłych wypadkach. To także doskonała sposobność do podziękowania operatorom numeru alarmowego 112 m.in. za profesjonalizm, odpowiedzialność, opanowanie w sytuacjach trudnych i podejmowanie trafnych decyzji przy wartościowaniu zgłoszeń.
Rokrocznie w Lubelskim Urzędzie Wojewodzkim w Lublinie organizowanego sa obchody tego wyjątkowego Dnia. Gospodarzem tegorocznych uroczystości jest wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Program uroczystości:
- Wprowadzenie do spotkania i powitanie gości
- Wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
- Wręczenie Dyplomów Uznania Wojewody Lubelskiego operatorom numerów alarmowych wyróżniającym się w pracy
Wyróżnienia przyznano za: rzetelną, odpowiedzialną i pełną poświęcenia pracę na rzecz bezpieczeństwa obywateli, stałą gotowość do niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, profesjonalizm w działaniu, wytrwałość, bezinteresowność, zaangażowanie i empatię, a także za sprawne łączenie wiedzy i umiejętności, z życzeniami wielu sukcesów w dalszej pracy.
- Zakończenie spotkania
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie
|
|
Uroczystości pogrzebowe Marii Anny Rejniewicz-Wysockiej
Miejsce: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim, ul. Popijarska 2, Cmentarz w Opolu Lubelskim, ul. Cmentarna 39 (ok. kilometra od kościoła) Opis wydarzenia: Maria Anna Rejniewicz-Wysocka była córką lubelskiego adwokata, obrońcy osób oskarżanych w procesach politycznych Mariana Rejniewicza. Jej ojcem chrzestnym był Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Po 2012 roku Maria Anna Rejniewicz-Wysocka czynnie wspierała środowisko żołnierzy AK i WiN, współorganizowała i uczestniczyła w szeregu uroczystości upamiętniających walkę o niepodległość w okresie 1939- 1954.
Za swoją działalność podziemną otrzymała w 2012 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a za działania podejmowane w sferze kultury – odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2019 roku otrzymała Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Pośmiertnie uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Program uroczystości:
godz. 11.00 Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim, ul. Popijarska 2
- Różaniec
- Przedstawienie sylwetki Marii Anny Rejniewicz-Wysockiej
- Wręczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski
- Nabożeństwo
Ok. godz. 13.00 pochówek na Cmentarzu w Opolu Lubelskim, ul. Cmentarna 39 (ok. kilometra od kościoła)
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
|
79. rocznica sformowania Armii Krajowej
Miejsce: Plac Litewski w Lublinie, Pomnik Nieznanego Żołnierza Opis wydarzenia: 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przemianowany w Armię Krajową, która działała na obszarze całego kraju w granicach sprzed września 1939 roku, stając się symbolem walki o niepodległość. Podziemne wojsko było najliczniejszą na świecie i najlepiej zorgaznizowaną armią podziemną, walczącą w czasie II wojny światowej z Niemcami. Jej liczebność w lecie 1944 roku, w przededniu akcji „Burza” wynosiła blisko 400 tysięcy żołnierzy.
W lubelskich obchodach 79. rocznicy sformowania Armii Krajowej weźmie udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Program uroczystości:
godz. 11.00 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
|
|
|
|
|
Briefing prasowy dotyczący szczepień przeciwko COVID-19 w domu pacjenta
Miejsce: Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ w Lublinie, ul Nadstawna 2-4 (Sala Obsługi Klientów) Opis wydarzenia: 19 lutego 2021 r. (piątek) o godz. 10.00 w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Lublinie przy ul Nadstawnej 2-4 (Sala Obsługi Klientów) odbędzie się briefing prasowy z udziałem:
· Lecha Sprawki, Wojewody Lubelskiego,
· Karola Tarkowskiego, dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
· Magdaleny Czarkowskiej, zastępcy dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie,
· Doroty Dobrzyńskiej, Wójta Gminy Wysokie.
Tematem spotkania będą szczepienia przeciwko COVID-19 w domu pacjenta oraz dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień w regionie.
Przypominamy, ze podczas wydarzenia bedą obowiązywały zasady reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu oraz maseczki.
Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ, prosi o potwierdzenie przybycia do jutra do godz. 8.00 na email: rzecznik.prasowy [at] nfz-lublin.pl.
Organizatorzy: Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie
|
|
|
|
Konferencja prasowa dot. sytuacji hydrologicznej na terenie województwa lubelskiego
Miejsce: Krasnystaw, ul. Partyzantów Opis wydarzenia: W Krasnymstawie odbędzie się konferencja prasowa dotycząca sytuacji hydrologicznej na terenie województwa lubelskiego w związku z ociepleniem i odwilżą.
W spotkaniu będzie uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Spodziewany jest udział prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysława Dacy, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Agnieszki Szymuli i burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka.
Szczegóły lokalizacyjne:
Krasnystaw, ul. Partyzantów, wał przeciwpowodziowy rzeki Wieprz w miejscu: 50.982690, 23.176067
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
|
Konferencja prasowa dot. wsparcia w ramach Tarczy Branżowej, Tarczy Finansowej PFR 2.0 oraz innych instrumentów pomocowych
Miejsce: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Sala Kolumnowa (ul. Spokojna 4) Opis wydarzenia: Wsparcie w ramach Tarczy Branżowej, Tarczy Finansowej PFR 2.0 oraz innych instrumentów pomocowych oferowanych przez polski rząd będzie tematem konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie z udziałem:
-
Olgi Semeniuk, podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii;
-
Lecha Sprawki, wojewody lubelskiego;
-
Piotra Waszaka, dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie;
-
Andrzeja Pruszkowskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Konferencja będzie zorganizowana w formule zasiadanej, z nagłośnieniem, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego.
Organizatorzy: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
|
|
Konferencja prasowa w związku z podpisaniem umowy na budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin-Lubartów
Miejsce: Niemce (pow. lubelski), skrzyżowanie ul. Lubelskiej i Przemysłowej (rejon stacji benzynowej) Opis wydarzenia: W piątek 26 lutego o godz. 11:00 w Niemcach, na terenie woj. lubelskiego, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wojewody lubelskiego Lecha Sprawki. Jej tematem będzie podpisanie umowy na realizację drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin-Lubartów.
Przypominamy o zasadach reżimu sanitarnego obowiązujacego podczas wydarzenia, zachowaniu dystansu oraz maseczkach.
Organizatorzy: Ministerstwo Infrastruktury
|
|
|