Dzień Solidarności i Wolności - obchody w Lublinie

Data: 

środa, 31 Sierpień, 2022

Godzina: 

17.00

Miejsce: 

Lublin: Pomnik Wdzięczności (Droga Męczenników Majdanka), archikatedra lubelska, pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki (ul. Królewska 9), Plac Litewski

Opis wydarzenia: 

 
Dzień Solidarności i Wolności - święto państwowe ustanowione ustawą Sejmu RP z 27 lipca 2005 r., obchodzone  jest 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r. Jego celem jest uhonorowanie wysiłku ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest też wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.
 
W tegorocznych obchodach weźmie udział wojewoda lubelski Lech Sprawka
 
Program:
 
godz. 17.00 - uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka

  • powitanie
  • wystąpienia okolicznościowe
  • złożenie kwiatów

 
godz. 19.00 - msza św. w intencji żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym i na rzecz wolności Ojczyzny (archikatedra)
godz. 20.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki (ul. Królewska 9)
godz. 20.30 - koncert Solidarności i Wolności (Plac Litewski)

Organizatorzy: 

Wojewoda lubelski, marszałek województwa lubelskiego, prezydent miasta Lublin, dyrektor lubelskiego oddziału IPN, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność"