Inwestycje infrastrukturalne CPK - korzyści dla województwa lubelskiego - briefing prasowy

Data: 

czwartek, 14 Lipiec, 2022

Godzina: 

11.45

Miejsce: 

Lublin, Dworzec Główny PKP, peron 1a

Opis wydarzenia: 

 
"Inwestycje infrastrukturalne Centralnego Portu Komunkacyjnego - korzyści dla województwa lubelskiego" - to temat briefingu prasowego, jaki odbędzie się na Dworcu Głównym PKP w Lublinie.
 
W briefingu wezmą udział:
 

  • sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marcin Horała,
  • poseł na Sejm RP, minister edukacji i nauki Pan Przemysław Czarnek,
  • wojewoda lubelski Pan Lech Sprawka.

 
Briefing planowany jest do godz. 12.00. 
 
Na pytania dziennikarzy dotyczące inwestycji infrastrukturalnych CPK będą odpowiadać eksperci odpowiedzialni za realizację zadania w województwie lubelskim, po zakończeniu briefingu.
 
Uwaga!
Briefing odbędzie się bez nagłośnienia. Prosimy wszystkie redakcje o dysponowanie podczas briefingu mikrofonami na statywach. Nie będzie możliwości nagrywania z bliskiej, bezpośredniej odległości.
 
***
 
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
 

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy.
 

W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo- kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.
 

Organizatorzy: 

Ministerstwo Infrastruktury
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie