Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Jastkowem

Data: 

sobota, 3 Sierpień, 2019

Godzina: 

14.00

Miejsce: 

Jastków: Cmentarz Legionistów, park przy Urzędzie Gminy

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek będzie uczestniczył w obchodach 104. rocznicy Bitwy pod Jastkowem.
 
Legiony Polskie pod Jastkowem toczyły walkę między 31 lipca, a 3 sierpnia 1915 roku. Z wojskami rosyjskimi starli się wówczas żołnierze I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego oraz wydzielony z III Brygady 4 pułk piechoty ppłk. Bolesława Roi. Była to jedna z największych bitew Legionów. Jednostki polskie od 31 lipca próbowały przełamać pozycje rosyjskie, ale kilkakrotne podejścia nie przynosiły skutku. Ogólna sytuacja na froncie zmusiła Rosjan do opuszczenia umocnień i Legioniści 3 sierpnia 1915 roku wkroczyli do Jastkowa. 4 pułk poniósł olbrzymie straty.
 
O godzinie 14.00 rozpocznie się msza św. na cmentarzu Legionistów. Będzie apel poległych i salwa honorowa. Złożone zostaną wieńce pod Pomnikiem Legionistów. Później  nastąpi przemarsz do parku przy Urzędzie Gminy. Tam przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i część artystyczna. 
                                                                                                         
Przewidziane jest wystąpienie wojewody. Wojewoda wręczy też dwa Medale Pro Patria, dla Rafała Bociąga i Mateusza Wałęki, w dowód uznania szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.
 
Wcześniej, o godz. 7.00  w Lublinie złożone zostaną wieńce pod tablicą poświęconą Legionom i generałowi Gustawowi Orlicz-Dreszerowi (pl. Władysława Łokietka), następnie pod pomnikiem J. Piłsudskiego, Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim i pod pomnikiem Legionistów na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie. Potem w Jastkowie, o godz. 11.00, złożone zostaną wieńce pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Dąbrowicy w 1915 r. (Dom Spotkań w Dąbrowicy).
 
Wojewoda będzie obecny na uroczystościach w godz. 14.00 – 16.00

Organizatorzy: 

Gmina Jastków