Uroczystości 120. rocznicy urodzin płk. Mariana Pilarskiego

Data: 

wtorek, 30 Lipiec, 2019

Godzina: 

18:00

Miejsce: 

Bazylika Objawień Św. Antoniego w Radecznicy, ul. Klasztorna 6; Krypta Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK

Opis wydarzenia: 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek weźmie udział w mszy świętej sprawowanej w intencji płk. Mariana Pilarskiego w 120. rocznicę jego urodzin. Uroczystości odbędą się 30 lipca o godzinie 18:00 w Bazylice Objawień Św. Antoniego w Radecznicy. Po mszy św. nastąpi złożenie wieńców w Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK.
 
Wydarzenie to inauguruje Rok Pilarskiego, który będzie trwał od 30 lipca 2019 do 30 lipca 2020. W ramach Roku Pilarskiego zaplanowano szereg wydarzeń patriotycznych na terenie działalności Pułkownika i jego żołnierzy.
 
 
                                                                                            ***
 
Płk. Marian Pilarski ps. „Jar” –  urodził się 30 lipca 1899 r. w Pisarzowicach k. Krakowa. W listopadzie 1918 r. uczestniczył w obronie Lwowa. W czasie wojny polsko-bolszewickiej został dwukrotnie ranny. W okresie międzywojennym służył w 83. pp w Kobryniu. We wrześniu 1939 r. walczył w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli niemieckiej. Zbiegł z transportu do Niemiec. Od 1940 r. był członkiem ZWZ-AK w Obwodzie Tomaszów Lub. Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji. Pełnił funkcję komendanta i wykładowcy szkoły podchorążych AK. W lipcu 1946 r. został mianowany komendantem Obwodu WiN Zamość. W kwietniu 1947 r. ujawnił się przed PUBP w Zamościu, jednakże już wkrótce powrócił do konspiracji i rozpoczął formowanie II Inspektoratu Zamojskiego AK. Objął w nim funkcję dowódcy. Aresztowany 12 kwietnia 1950 r. w Zamościu przez funkcjonariuszy WUBP w Lublinie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z 16 października 1951 r. skazany na karę śmierci, którą wykonano 4 marca 1952 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Wraz z nim zginął jego podkomendny i towarzysz walk o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej i sowieckiej – kpt. Stanisław Bizior ps. „Eam”. Obaj zostali zakopani w mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, skąd w dniu 23 stycznia 2017 roku badacze IPN wydobyli ich szczątki.

Organizatorzy: 

Stowarzyszenie Głos Bohatera