Rodzina 500 Plus w Lubelskiem – pierwsze dni nowego okresu

07.08.2017

W województwie lubelskim gminy wskazały, że są przygotowane do obsługi wniosków składanych zarówno drogą elektroniczną jak i papierową, a przyjęte rozwiązania kadrowe umożliwią jednostkom sprawną realizację zadania.
 
Z danych zgromadzonych z 213 jednostek woj. lubelskiego wg. stanu na dzień 3 sierpnia 2017 r. wynika, że łącznie zostało złożonych 9 267 wniosków o świadczenie wychowawcze. Przyjmowanie wniosków przebiega w sposób sprawny i zorganizowany. Nie otrzymujemy zgłoszeń o próbach wyłudzeń pieniędzy za wypełnienie wniosku.
 
Dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców województwa i realizatorów rządowego programu cieszy się działająca w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie od 20 lipca 2017 r. infolinia 500+, która obsługiwana jest przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej w godz. 9.00 – 14.00.
 
Poruszane przez osoby zainteresowane zagadnienia dotyczą przede wszystkim kwestii prawidłowego wypełnienia wniosków o świadczenie wychowawcze, terminu wydania decyzji administracyjnych oraz realizacji wypłat.
 
Wiele pytań odnosi się do ustalenia dochodu rodziny, uprawnienia do świadczenia wychowawczego w przypadku samotnego wychowywania dziecka oraz sytuacji, gdy jeden z członków rodziny przebywa poza granicami RP. Od początku działania rządowego programu Rodzina 500 Plus do mieszkańców woj. lubelskiego trafił 1 mld zł.