Sprostowanie dot. artykułu "Mieszkańcy Bychawy boją się likwidacji karetki z lekarzem"

13.06.2019

W treści artykułu pt.: "Mieszkańcy Bychawy boją się likwidacji karetki z lekarzem", który ukazał się w Kurierze Lubelskim w dniu 11.06.2019 r. znalazło się zawierające nieprawdę sformułowanie dot. ilości karetek na obszarze województwa lubelskiego.

 

Zawarte w artykule stwierdzenie: "Wcześniej było ich 90", a odnoszące się do liczby zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) wprowadza czytelników gazety w błąd i budzi niepokój, co do stanu zabezpieczenia świadczenia pomocy przedszpitalnej dla osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

 

Do dnia 14 grudnia 2017 r. na obszarze województwa lubelskiego funkcjonowało 88 zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). W wyniku zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia aktualizacji planu z dniem  15 grudnia 2017 r. uruchomiono 89 ZRM podstawowy z miejscem wyczekiwania w miejscowości Wysokie. Trudno zatem zgodzić się ze stwierdzeniem, że liczba ZRM uległa zmniejszeniu. Potwierdzają to opracowania Głównego Urzędu Statystycznego za lata poprzednie.

 

Opracowanie GUS z danymi za rok 2018 dostępne jest pod linkiem: 

https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/14/3/1/pomoc_dorazna_i_ratownictwo_medyczne_w_2018_r.docx

 

 

Marek Wieczerzak

rzecznik prasowy wojewody lubelskiego