Zbiórki leków

 

Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych apelują o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych przez służby państwowe. 

 

Podmioty, które chciałyby dokonać zakupów leków, wyrobów medycznych, produktów biobójczych i przekazać je na rzecz obywateli Ukrainy, prosimy o kontakt z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim:

  • 538 517 326
  • awolinska [at] lublin.uw.gov.pl

 

Oferty współpracy w zakresie pomocy medycznej (kadry medycznej) prosimy kierować na adres poczty elektronicznej:

  • pomocmedyczna [at] lublin.uw.gov.pl

 

 

Od kilku dni obserwujemy w Internecie wiele informacji o zbiórkach leków prowadzonych na rzecz szpitali i ludności cywilnej Ukrainy, która stawia czoło rosyjskiej agresji. Pomimo, że działania te są oznaką ogromnej solidarności naszego społeczeństwa z narodem ukraińskim, to biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują o powstrzymanie się od organizowania takich zbiórek leków.

 

Ministerstwo Zdrowia jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny. Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków odpowiada, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

 

Niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi!